Прејди на содржината

Ауерштет

Координати: 51°5′58″N 11°35′15″E / 51.09944° СГШ; 11.58750° ИГД / 51.09944; 11.58750
Од Википедија — слободната енциклопедија
Ауерштет
Место во Бад Зулца
Црквата во Ауерштет
Црквата во Ауерштет
Црквата во Ауерштет
Ауерштет во рамките на Германија
Ауерштет
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Вајмар
Град Бад Зулца
Основни податоци
Површина 8,48 км2
Надм. височина 150 м
Население 457  (31 декември 2011)
 - Густина 54 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. AP
Пошт. бр. 99518
Повик. бр. 036461
Портал www.bad-sulza.de
Местоположба на место Ауерштет во рамките на Бад Зулца
Карта
Карта
Координати 51°5′58″N 11°35′15″E / 51.09944° СГШ; 11.58750° ИГД / 51.09944; 11.58750

Ауерштет (германски: Auerstedt) — село и поранешна општина во округот Вајмар, во Тирингија, Германија. Се наоѓа 25 километри североисточно од Вајмар. Од 31 декември 2012 е дел од градот Бад Зулца. Се наоѓа на 23 километри североисточно од Вајмар. На 14 октомври 1806 се случила Битката кај Јена-Ауерштет, одлучувачка победа на Наполеон.