Атразин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Атразин
Атразин
Атразин
Назнаки
1912-24-9
3Д-модел (Jmol) Слика
Својства
Хемиска формула
Моларна маса 0 g mol−1
Изглед безбојна цврста супстанца
Густина 1,187 g/cm3
Точка на топење
Точка на вриење
0,007 g/100 mL (?°C)
Дополнителни податоци
Освен ако не е поинаку укажано, податоците се однесуваат на материјалите во нивната стандардна состојба (25 °C, 100 kPa)
Наводи

Атразинот во минатото во голема мерка се користел како хербицид. Поради неговите штетни влијанија врз здравјето не само на човекот[1] туку и на некои други животни[2] неговата употреба е забранета во Европската Унија. Во САД сѐ уште во голема мерка се користи како хербицид

Тразинот претставува ксеноестрогена супстанца и како таква може во голема мерка штетно да влијае врз човековото здравје.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Fan W, Yanase T, Morinaga H; и др. (2007). „Atrazine-induced aromatase expression is SF-1 dependent: implications for endocrine disruption in wildlife and reproductive cancers in humans“. Environ. Health Perspect. 115 (5): 720–7. doi:10.1289/ehp.9758. PMC 1867956. PMID 17520059.CS1-одржување: повеќе имиња: список на автори (link)
  2. Jennifer Lee (2003-06-19). „Popular Pesticide Faulted for Frogs' Sexual Abnormalities“. The New York Times.

Дополнителни информации[уреди | уреди извор]