Арун (притокa на Коси)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Поглед на реката Арун

Арун е река во источен Непал и јужниот Тибет автономен регион на Кина.

Потекнува од округот Нјалам во областа Шигатсе во Тибетската автономна област во Кина, а потоа тече низ окрузите Тингри и Дингје. Во горниот тек, Арун тече главно во источниот и југоисточниот правец, а потоа нагло врти и тече на југ и југозапад до устието. Арун ја преминува границата во Непал и го пресекува својот пат низ главниот венец на Хималаите помеѓу планинските венци Макалу и Канченџунга . Во пограничното подрачје, висината на реката е околу 3500 м надморска височина, а висината на околните планини достигнува до 8500 м, што ја прави долината на реката Арун една од најдлабоките во светот.

Арун е најголемата река во Непал, која ги минува Хималаите. Сливот Арун сочинува повеќе од половина од сливот на реката Коси, меѓутоа, таа придонесува само околу една четвртина од вкупниот истек. Оваа контрадикторност се објаснува со фактот дека повеќе од 80% од сливот е во дождовната сенка на Хималаите. Просечните врнежи во тибетскиот дел на сливот Аруна не надминуваат 300 мм . По преминувањето на Хималаите, реката станува многу пополна, бидејќи паѓа во влажната монсунска клима во источен Непал. Релјефот на сливот Аруна јужно од границата со Кина се одликува како планински, силно расчлен со речни долини. Овој регион се одликува со висока сеизмичка активност. Во сливот на Аруна живеат околу половина милион луѓе, повеќето од нив живеат во долниот тек на реката, на надморска височина од 300 до 1000 м[1] .

Арун се спојува со реката Сон Коси за да ја формира реката Коси река во тој процес. Арун опфаќа 37% од протокот на реката Сапт-Коси, Сон-Коси - 44%, а Тамур - 19%[2] .

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име Kattelmann.
  2. K.L.Rao. „India's Water Wealth“ (англиски). Google books. Архивирано од изворникот на 2012-10-25. Посетено на 2010-05-25. Занемарен непознатиот параметар |dead-url= (help)