Коси (река)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Во близина на Националниот парк Корбет, Индија

Коси или Коши — река во Непал ( Источен регион ) и Индија ( Бихар ). Една од најголемите притоки на Ганг.

Се формира на сливот на реките Сон-Коси и Арун.

Должината е 730 км, површината на сливот е 86.900 км² [1]. Коси има просечен проток на вода од 1770м³/с [1]. Реката се напојува со снежниот ледник во горниот тек и дожд во долниот тек.

Падините на клисурата Коси

Во текот на изминатите 250 години, Коси го префрлило своето устие за повеќе од 120 километри од исток кон запад [2] . Тоа се должи на големото количество на големи врнежи кои се носат од планините, кои постепено се таложат кога ќе навлезат во рамнината. Интензивното таложење во долниот тек го зголемува коритото на реката, што при поплави доведува до ерозија на брегот и, во крајна линија, промена на каналот.

поплави[уреди | уреди извор]

Поплави во северниот дел на Бихар, Индија

Реката Коси е позната како „Планината Бихар“, бидејќи нејзините поплави секоја година погодуваат околу 21.000 км² земјиште, што сериозно ѝ штети на економијата. Стандардниот проток на вода за Коси е приближно 2,66 м³ во секунда. За време на поплава, оваа бројка може да се зголеми до 18 пати. Најголемата поплава се случила на 24 август 1954 година - со брзина од 24.200м³ во секунда.

На 18 август 2008 година, Коси поплавил напуштен канал во близина на непалско-индиската граница. Околу 2,7 милиони луѓе биле погодени. Владата во Бихар свикала технички комитет за справување со поплавите.[3]

Спорт[уреди | уреди извор]

Патот од Катманду, стигнувајќи до пешачките патеки до Монт Еверест, поминува низ 4 главни притоки на Коси. Базарот Намче, кој се наоѓа во близина на тибетската граница на Непал (во близина на Јужниот камп под падината на Монт Еверест) е главниот туристички центар во планинскиот дел на долината Коси.

Постојат трки со комерцијални бродови ( рафтинг ) покрај реката Коси, како и трки со кану. Коси има е брза река од класа 4-5.

Крапови често се наоѓаат во хималајските реки, вклучувајќи го и Коси, на надморска височина до 1650 м.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 КОСИ Архивирано на 30 септември 2020 г. // Большая российская энциклопедия. Электронная версия (2016); Дата обращения: 07.09.2021
  2. „Ponce.sdsu.edu“. ponce.sdsu.edu (англиски). Архивирано од изворникот на 2021-10-09. Посетено на 2021-09-07. Занемарен непознатиот параметар |dead-url= (help)
  3. „Experts fear Kosi may have changed course — Indian Express“ (англиски). Архивирано од изворникот на 2009-07-07. Посетено на 2015-03-30. Занемарен непознатиот параметар |dead-url= (help)