Прејди на содржината

Арс (филм од 1960)

Од Википедија — слободната енциклопедија

„Арс“ (француски: Ars) — француски краткометражен документарен филм од 1959 година, во режија на Жак Деми (Jacques Demy) и Жан-Мари Вјани (Jean-Marie Vianney), кои се автори и на сценариото.

Синопсис[уреди | уреди извор]

Снимајќи ги зимските предели во селата во департманот Аин, во кои дејствувал канонизираниот свештеник познат како Кире д'Арс (Curé d'Ars), режисерите настојуваат подобро да ги сфатат духовноста и мистицизмот на свештеникот...[1]

Наводи[уреди | уреди извор]