Арпино

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Арпино
општина
Арпино
Arpino panorama.jpg
Земја Италија
Регион Лацио
Покраина Фрозиноне (FR)
Управа
 • Градоначалник Фабио Форте
Население (2007)
 • Вкупно 7.684
Демоним Арпинати
Часовен појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)
Пошт. бр. 03033
Повик. бр. 0776
Светец-заштитник Богородица Лоретска
Слава 10 декември
Мреж. место comune.arpino.fr.it

Арпино (ита. Arpino) — град (општина) во покраината Фрозиноне во регионот Лацио во средна Италија.

Историја[уреди | уреди извор]

Стариот град датира најмалку од VII век п.н.е. Бил поврзан со Волските и Самнитите. Потоа бил заземен од Римјаните, а во 305 п.н.е. станал „граѓанство без право на глас“. Градот се стекнал со право на глас во 188 п.н.е.,а во 90 п.н.е. му бил доделен статус на муниципиум (самоуправен град). Римското име на градот било Арпинум. Познат е како родно место на Гај Мариј и Цицерон.