Гај Мариј

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Gaius Marius
Marius Glyptothek Munich 319.jpg
Bust formerly called Gaius Marius at Munich Glyptothek
Consul of the Roman Republic
На должноста
107 BC
104–100 BC
1 јануари 86 г. п.н.е. – 13 јануари 86 г. п.н.е.
Претходник Marcus Aurelius Scaurus
Наследник Quintus Servilius Caepio and Gaius Atilius Serranus
Лични податоци
Роден(а) отрпилика 157 г. п.н.е.
Arpinum, Italia, Roman Republic
Починал(а) 13 јануари, 86 г. п.н.е (70-71 г. стар)
Rome, Italia, Roman Republic
Националност Roman
Сопружник Julia (paternal aunt of Julius Caesar)
Деца Гај Мариј Младиот
Воена служба
Припадност Roman Military banner.svg Roman Republic
Род Roman Army
Траење 134–86 г. п.н.е.
Чин General

Гај Мариј [б 1] роден во 157 година п.н.е. бил римски генерал и државник. Победник на цимбриските и југуртинските војни, тој ја добил титулата на конзул седум пати во текот на неговата кариера. Бил доста значаен и за неговите важни реформи на римските војски. Бил во центарот на парадигматска смена од милициите во средната Република до професионалното вооружување на доцната Република; тој, исто така, го подобрил пилумот, дизајнирана да се искриви по удар, како и големи промени во логистичката структура на римската војска.[1]

За неговата победа над инвазијата на германските племиња во цимбриската војна, тој бил прогласен за „трет основач на Рим“.[2] [3] Неговиот живот и кариера била многу значајна во трансформацијата на Рим од Република до Империја. Во рамките на политичкиот живот, тој помогнал во водењето на групата Популари против групата Оптимати на Лусиј Корнелиј Сула. Нивното ривалство достигнало врв во 88-87 п.н.е. за време на првата граѓанска војна на Сула. Една година подоцна, Мариј починал од природна смрт.

Белешки[уреди | уреди извор]

  1. C·MARIVS·C·F·C·N is how Marius was termed in official state inscriptions in Latin: "Gaius Marius, son of Gaius, grandson of Gaius".

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Duncan, Mike (2017). The Storm before the Storm. New York: PublicAffairs. стр. 135–136. ISBN 978-1-5417-2403-7.
  2. Plutarch. Life of Marius. стр. 27.5.
  3. Duncan 2017.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]