Апараџита Дата

Од Википедија — слободната енциклопедија
Апараџита Дата - Претворање на ловци во конзерватори: Видео презентација, 7 минути.
Клунорог, фотографиран од Дата во 2015 година.
Работилница за обука на наставници во Аруначал Прадеш.

Апараџита Дата (родена 1970 година) е индиски екологист за диви животни, која работи за фондацијата за зачувување на природата.[1] Нејзиното истражување во густите тропски шуми во Аруначал Прадеш успешно се фокусирало на клунорозите, спасувајќи ги од ловокрадците. Во 2013 година, таа била една од осумте заштитници кои ја добија наградата Витли.[2][3]

Животопис[уреди | уреди извор]

Родена во Колката на 5 јануари 1970 година, во 1978 година со семејството се преселила во Лусака, Замбија, каде што нејзиниот татко работел како сметководител. Забележувајќи го нејзиниот интерес за природата, нејзиниот учител на Меѓународното училиште во Лусака и посветил посебно внимание, поканувајќи ја во зоолошкиот клуб на училиштето. По пет години поминати во Африка, семејството се вратило во Индија каде што, по завршувањето на средното училиште, студирала ботаника на Универзитетот „Претседателство“, Колкута . По дипломирањето, таа се приклучила на Институтот за диви животни во Индија каде што магистрирала во екологија на дивиот свет во 1993 година. Додека била на универзитетот, таа се сретнала со друг студент по екологија на дивиот свет, Шарудут Мишра, со кого се омажила во 1999 година.[3]

Потоа започнала на докторски студии на Универзитетот Шаураштра во Рајкот на североисточниот брег на Индија, но работата на нејзината теза ја вратила во Аруначал Прадеш, каде што ја истражувала екологијата на клунорозите во засолништето за дивиот свет Пахуи, успешно завршувајќи го својот докторат. Во него, таа открила дека клунорозите се од витално значење за животната средина бидејќи ширеле семе од дрвја од над 80 видови, некои потполно се потпирале на клунорозите. Таа ги нарекла „земјоделци во шумата“.[3]

Во 2002 година, Дата се преселила во Мисуру на ридовите Шамунди, каде што започнала да работи за програмата за зачувување на природата и програмата за заштита на дивиот свет на Индија, со цел да ги испита ефектите од племенскиот лов врз популацијата на клунорози. Како резултат на контактите со локалните ловџии, таа открила присуство на два вида елени во Индија. Придружувајќи се на нејзиниот сопруг Мишра и биологот за диви животни Мајсур Доресвами Мадхусудан, таа презела експедиција до височините на Хималаите во Аруначал Прадеш каде што откако виделе кинеска коза, пронашле нов вид мајмун наречен Арунахал макаки.[3]

Потоа, Дата започнала со пионерската задача да направи попис на дивиот свет во Аруначал, вклучувајќи мечки, тигри, заматени леопарди и мошусен елен во Националниот парк Намдафа. Таа, исто така, продолжила да ги проучува клунорозите потпирајќи се на помошта на поранешните ловци во Лису и племињата на Њиши. Таа им помогнала да престанат со лов, обезбедувајќи медицинска поддршка, здравствена заштита и градинки за своите деца.[3] Дата го објаснила својот пристап: „Народот Лису е веднаш покрај нас. Тие ми покажаа и ми рекоа работи што инаку никогаш не би ги знаела. Мислам дека биолозите од дивиот свет често забораваат колку зависиме од увидот на месното население. За мене, дел од чудата на ова неверојатно место е да се биде таму со Лису, споделување моменти во шумата со нив.“[4]

Дата и нејзиниот тим биолози исто така им помогнале на луѓето Лису да најдат алтернативни извори на приход преку развивање на маркетинг на нивните ракотворби и атракции на природниот туризам во областа.[2]

Награди[уреди | уреди извор]

  • 2004 година: Награда за хероите на Земјата во Светилиштето на Азија (заедно со Шарудут Мишра)[3]
  • 2009 година: Награда за хуманост „Жени откривачи“ за напори за зачувување на заедницата
  • 2010 година: Национален географски истражувачки развој[4]
  • 2013 година: Награда Витли[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Dr. Aparajita Datta – Wild Shades Of Grey“. Sanctuary Asia, Vol. XXXV. 6 June 2015. Архивирано од изворникот на 2020-01-29. Посетено на 8 February 2020.
  2. 2,0 2,1 2,2 „A Young Indian Biologist, Aparajita Datta Honoured With the Whitley Award 2013“. Jagran Josh. 4 May 2013. Посетено на 8 February 2020.
  3. 3,0 3,1 3,2 3,3 3,4 3,5 Ross, Michael Elsohn (2014). A World of Her Own: 24 Amazing Women Explorers and Adventurers. Chicago Review Press. стр. 99–. ISBN 978-1-61374-438-3.
  4. 4,0 4,1 „Emerging Explorer 2010: Aparajita Datta“. National Geographic. Посетено на 10 February 2020.