Прејди на содржината

Анџар

Од Википедија — слободната енциклопедија
Долг, извиен, нож со две сечива од ориентално потекло, дршката изработена од ковина, коска или дрво, дршката и кориците често богато украсени со орнаменти

Анџар – долг, тенок и извиен нож, остар од двете страни.[1] Има богато украсена дршка. Во поедноставено значење, анџарот е поедноставена воена сабја.

На Балканот, освен како ладно оружје, анџарот е дел од фолклорот во муслиманските куќи, претежно кај Бошњаците и Албанците, како дел од турското наследство.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]