Анхелика Вале

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Анхелика Вале
Анхелика Вале
Биографски податоци
Познат(а) и какоАнхелика
Роден(а)11 ноември 1975
Мексико Мексико Сити, Мексико
ЖанровиПоп
ЗанимањаПејачка и глумица
ИнструментиВокал
Период на активност1981 -

Анхелика Вале (родена Анхелика Мариа Вале Хартман на 11 ноември 1975 година во Мексико Сити, Мексико е мексиканска актерка, пејачкаи комедијантка, позната уште и како ќерка на актерката Анхелика Мариа и на комедијантот Раул Вале. Работи како актерка преку 30 години, а најголема слава постигнува со улогата на Летисија Падиља Солис во телевизиската серија "Грдата убавица".

Актерска кариера[уреди | уреди извор]

Како дете, во филмот Големата победа од 1981 година, Вале глумеше ќерка на мексиканската суперѕвезда Риго Товар. Во 1998 година ја доби улогата на Хулиета во "Девојки од соништата", а во 2001 година, ја доби улогата на Венди Најели Перез во "Пријатели и ривали".

Mузичка кариера[уреди | уреди извор]

Како и нејзината мајка, Вале е исто така и пејачка. Таа ја изведе песната за филмот „Грдата убавица”. Во 2008 година, таа го издаде албумот "Божиќ со пријателите" со Рикардо Монтанер.

Филмографија[уреди | уреди извор]

Теленовели во кои имала улога:

Наслов Улога
Жени убијци Хулија Енкубридора
Најгрдата убавица Летисија Падиља Солис
Пријатели и ривали Најели Перез
Девојки од соништата Хулиета Руиз
Тајната на Александра Глориа
Ангели без рај ?
Благословена лага Маргарита
Чудото на животот Алехандра