Прејди на содржината

Анхелика Вале

Од Википедија — слободната енциклопедија
Анхелика Вале
Анхелика Вале
Животописни податоци
Познат(а) и какоАнхелика
Роден(а)11 ноември 1975
Мексико Град Мексико, Мексико
ЖанровиПоп
ЗанимањаПејачка и глумица
ИнструментиВокал
Период на активност1981 -

Анхелика Вале[1] (родена Анхелика Марија Вале Хартман на 11 ноември 1975 година во Град Мексико[2], Мексико[3] е мексиканска актерка[4], пејачка [5] и комедијантка, позната уште и како ќерка на глумицата Анхелика Марија [6] и на комедијантот Раул Вале[7]. Работи како глумица преку 30 години, а најголема слава постигнува со улогата на Летисија Падиља Солис во телевизиската серија "Грдата убавица".

Глумечка кариера[уреди | уреди извор]

Како дете, во филмот Големата победа од 1981 [8] година, Вале глумеше ќерка на мексиканската суперѕвезда Риго Товар [9] Во 1998[10] година ја доби улогата на Хулиета во "Девојки од соништата", а во 2001 [11] година, ја доби улогата на Венди Најели Перес во "Пријатели и соперници".

Mузичка кариера[уреди | уреди извор]

Како и нејзината мајка, Вале е исто така и пејачка. Таа ја изведе песната за филмот „Грдата убавица”. Во 2008[12] година, таа го издаде албумот "Божиќ со пријателите" со Рикардо Монтанер[13].

Филмографија[уреди | уреди извор]

Теленовели во кои имала улога:

Наслов Улога
Жени убијци Хулија Енкубридора
Најгрдата убавица Летисија Падиља Солис
Пријатели и соперници Најели Перес
Девојки од соништата Хулиета Руиз
Тајната на Александра Глориа
Ангели без рај ?
Благословена лага Маргарита
Чудото на животот Алехандра
 1. / „РЕК Анхелика Вале“ Проверете ја вредноста |url= (help). https://en.wikipedia.org/wiki/Ang%C3%A9lica_Vale /. Надворешна врска во |work= (help)
 2. / „Град Мексико“ Проверете ја вредноста |url= (help). https://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D0%B5%D0%BA%D1%81%D0%B8%D0%BA%D0%BE_(%D0%B3%D1%80%D0%B0%D0%B4) /. Надворешна врска во |work= (help)
 3. „Мексико“. https://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D0%B5%D0%BA%D1%81%D0%B8%D0%BA%D0%BE. Надворешна врска во |work= (help)
 4. / „актерка“ Проверете ја вредноста |url= (help). https://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%93%D0%BB%D1%83%D0%BC%D0%B5%D1%86. Надворешна врска во |work= (help)
 5. „пејачка“. https://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D0%B5%D0%B5%D1%9A%D0%B5. Надворешна врска во |work= (help)
 6. / „Анхелика Марија“ Проверете ја вредноста |url= (help). https://www.imdb.com/name/nm0555898/?ref_=nmbio_mbio. Надворешна врска во |work= (help)
 7. „Раул Вале“. https://www.imdb.com/name/nm0883911/bio. Надворешна врска во |work= (help)
 8. „1981“. https://mk.wikipedia.org/wiki/1981. Надворешна врска во |work= (help)
 9. „Риго Товар“. https://en.wikipedia.org/wiki/Rigo_Tovar. Надворешна врска во |work= (help)
 10. „1998“. https://mk.wikipedia.org/wiki/1998. Надворешна врска во |work= (help)
 11. „2001“. https://mk.wikipedia.org/wiki/2001. Надворешна врска во |work= (help)
 12. „2008“. https://mk.wikipedia.org/wiki/2008. Надворешна врска во |work= (help)
 13. „Рикардо Монтанер“. https://en.wikipedia.org/wiki/Ricardo_Montaner. Надворешна врска во |work= (help)