Прејди на содржината

Антонио Пигафета

Од Википедија — слободната енциклопедија
Антонио Пигафета
Антонио Пигафета, односно портрет за кој долго се верувало дека го претставува придружникот на Магелан. Всушност, цртежот ја покажува негиот братучет Џовани Алберто (починал 1562 година).

Антонио Пигафета ( итал италијански: Antonio Pigafetta; роден околу 1491 година . - починал околу 1534 година) бил италијански научник и патописец на патувања од Венецијанската Република. Учествувал во првото патување на светот во експедицијата Магелан (1519-1522). За време на патувањето, тој станал близок соработник на Магелан и секој ден водел дневник за патувањето. Овој дневник подоцна му помогнал на Пигафета да преведе еден од филипинските јазици, себуано. Делото на Пигафета е првото напишано сценарио со изрази на себуано.

Пигафета бил еден од осумнаесет морнари, од околу 240 кои тргнале на патувањто, кои во 1522 година се вратил во Шпанија под команда на Хуан Себастијан Елкан. Неговиот дневник е главен извор за познавање на патувањата на Магелан и Елкан.

Пигафета го преработил својот дневник и го објавил во скраткена форма во Париз во 1525 година. Првиот извештај за светски патувања (италијански: Relazione del primo viaggio intorno al mondo) По враќањето од патот, тој се придружил на витезите на Родос .

Најмалку еден италијански воен брод е именуван по Пигафета, уништувачот на класата Навигатори од 1931 година.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]