Антисују

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Цивилизација на Инките
Општество
кечуански јазик
Сапа Инка
образование
религија
митологија
архитектура
патен систем
армија
земјоделство
кујна
Историја
Кралство Куско
Тавантинсују
шпанска колонизација


Империја на Инките во Јужна Америка. Антисују е во зелена боја.

Антисују е источниот дел од Тавантинсују кој граничел со денешниот горен регион Амазан каде живееле Анти. Анти е колективен назив за повеќе различни етнички групи кои живеел ево тој дел од Империјата како на пример Пано и Кампа.

Поврзано[уреди | уреди извор]