Прејди на содржината

Анри Картие-Бресон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Анри Картие-Бресон
Податотека:Henri Cartier-Bresson.jpg
Henri in 1972
Роден(а)22 август 1908(1908-08-22)
Шантелоуп-ен-Брие, Франција
Починал(а)3 август 2004(2004-08-03) (возр. 95)
Цересте, Франција
Алма матерЛицее Кондорцет, Париз
ЗанимањеФотограф
Награди
Потпис
Анри Картие-Бресон

[1]

Анри Картие-Бресон (француски: [kaʁtje bʁɛsɔ̃]; 22 август 1908 – 3 август 2004 година) бил француски уметник и хуманистички фотограф сметан за мајстор на искрена фотографија и ран корисник на 35 мм филм.Тој бил пионер на жанрот на улична фотографија и гледаше на фотографијата како доловување на „одлучувачки момент“.

Картие-Бресон беше еден од основачите на Фотографии на Магнум во 1947 година. Во 1970-тите, тој во голема мера ја прекина својата фотографска работа, наместо да се одлучи да слика.

Ран живот[уреди | уреди извор]

Анри Картие-Бресон е роден во Чантелоуп-ен-Брие, Сена и Марна, Франција. Неговиот татко бил богат производител на текстил, чија нишка Картие-Бресон била главен дел од француските комплети за шиење. Семејството на неговата мајка биле трговци со памук и земјопоседници од Нормандија, каде што Анри поминал дел од своето детство. Неговата мајка потекнувала од Шарлот Кордеј.

Семејството Картие-Бресон живееше во буржоаска населба во Париз, улицата Лисабона, во близина на Place de l'Europe и Parc Monceau. Бидејќи неговите родители обезбедувале финансиска поддршка, Анри се занимавал со фотографија послободно од неговите современици. Анри исто така и цртал.

Сликарство[уреди | уреди извор]

Картие-Бресон беше запознаен со сликарството во масло од неговиот вујко Луис, надарен сликар и добитник на наградата на Рим во 1910 година. Но, неговите часови по сликарство ббиле прекинати кога вујко му Луис беше убиен во Првата светска војна.

Во 1927 година, Картие-Бресон влезе во приватно уметничко училиште и во Академијата Лоте, париското студио на кубистот сликарот и скулпторот Андре Лоте. Амбицијата на Лот беше да го интегрира пристапот на кубистите кон реалноста со класичните уметнички форми; тој сакаше да ја поврзе француската класична традиција на Никола Пусен и Жак-Луј Давид со Модернизмот. Картие-Бресон исто така студирал сликарство кај портретистот на општеството Жак Емил Бланш.

Бегалци кои играат, Панџаб, Индија.

Влијание на фотографијата на надреалистите[уреди | уреди извор]

Картие-Бресон уметнички созревал во бурна културна и политичка атмосфера. Но, иако ги знаеше поимите, не можеше да ги искаже; незадоволен од неговите експерименти, тој ги уништи повеќето од неговите рани слики.[2]


Фотографија[уреди | уреди извор]

Првата Leica на Картие-Бресон

Враќајќи се во Франција, Картие-Бресон, престојувал во Марсеј кон крајот на 1931 година и ја продлабочи својата врска со надреалистите. Тој се инспирирал од фотографијата од 1930 година на унгарскиот фоторепортер Мартин Мункачи на која се прикажани три голи млади африкански момчиња, фатени во речиси силуета, како трчаат во сурфањето на Езерото Тангањика. Насловено „Три момчиња на езерото Тангањика“, ова ја доловува слободата, благодатта и спонтаноста на нивното движење и нивната радост што се живи. Таа фотографија го инспирирала да престане да слика и сериозно да се занимава со фотографија. Тој објасни: „Одеднаш разбрав дека фотографијата може да ја поправи вечноста за миг.[3]

Тој ја купил Leica камера со објектив од 50 mm во Марсеј што ќе го придружува многу години. Анонимноста што малата камера му ја дала во меѓу луѓето или во интимен момент била суштинска за надминување на формалното и неприродното однесување на оние кои биле свесни дека се фотографирани. Тој ја зголеми својата анонимност со обојубање на сите сјајни делови на Leica со црна боја. Leica отвори нови можности во фотографијата - способност да го долови светот во неговата вистинска состојба на движење и трансформација. Немирен, тој фотографираше во Берлин, Брисел, Варшава,Прага, Будимпешта и Мадрид. Неговите фотографии првпат беа изложени во Галерија Џулиен Леви во Њујорк во 1933 година, а потоа и во клубот Атенео во Мадрид. Во 1934 година во Мексико, тој сподели изложба со Мануел Алварез Браво. На почетокот не фотографирал многу во родната Франција. Ќе поминаа години пред да фотографира опширно таму.

Изложба на фотографии на Картие Бресон

Анри Картије Бресон, умро је 3. августа 2004. године у својој кући у Француској.

Втората светска војна[уреди | уреди извор]

Кога започна Втората светска војна, Картие Бресон се приклучи на француската армија како каплар во единицата за филм и фотографии. За време на битката кај Франција во 1940 година, Картие бил заробен и поминал 35 месеци во логор за воени заробеници каде ги извршувал најтешките задачи. Неговиот трет обид да избега од кампот бил успешен. Извесно време потоа се криел на фарма додека не набавил лажни документи кои му дозволувале да се врати во Франција. По неговото враќање, Картие Бресон бил илегалец и им помагал на другите затвореници кои успеале да избегаат.

Тој, исто така, тајно ја документирал окупацијата на Франција со други фотографи, како и борбата за ослободување. Во 1943 година, Картие ја откопа својата позната Лајка, која ја закопа недалеку од местото каде што беше заробен за време на битката за Франција.

Во пролетта 1947 година, Картие Бресон, заедно со Дејвид Сејмур, Роберт Кап, Џорџ Роџер и Вилијам Вандиверт, ја основаа Magnum Photos. Основачите ги поделија задачите и деловите од светот на кои би работеле, меѓу себе. Картие Бресон отиде во Индија и Кина. Тој се здоби со меѓународно признание и слава за неговите фотографии од погребот на Ганди и за неговите фотографии од последната фаза од Кинеската граѓанска војна. Во тоа време, тој ги фотографирал последните преживеани царски евнуси во Пекинг, непосредно пред градот да биде освоен од комунистите.

Остатокот од неговата кариера[уреди | уреди извор]

Во 1952 година, Картие Бресон објави книга наречена „Одлучувачки момент“, која содржеше 126 фотографии од Исток и Запад. Корицата на книгата ја изработи познатиот Анри Матис. Во предговорот на книгата, Картие цитираше една филозофска мисла од 17 век: „Нема ниту една работа на овој свет што нема одлучувачки момент“.

Токму оваа книга беше лајтмотив за многу фотографи ширум светот и дефинираше сосема нов правец во фотографијата, таканаречените „фотографии на моментот“, беше максимално незабележлива и дека ќе работи што е можно потивко и ненаметливо. Со текот на годините тој разви свој уникатен и препознатлив стил на фотографирање. Никогаш не користел блиц, како што го сметал, како што еднаш рекол, „во најмала рака непристоен...“ Тој верувал дека фотографијата е планирана и создавал во визирот на камерата, а не во лабораторијата и темната соба.Фотографиите ги правел исклучиво во целосен формат без корекции и таканаречено „кропирање“. . Сите фотографии ги направи во црно-бело.

Во својата кариера направи само неколку фотографии во боја со кои беше многу незадоволен и уништи најголем дел од неговите фотографии во боја. Во интервју за Вашингтон пост во 1957 година, за неговата техника и стил на работа, тој изјави:[8]

„Фотографијата не е како сликањето. Во фотографијата, постои креативно споделување на таа секунда кога фотографирате. Мора со очи да ја видите композицијата и деталите пред вас кои ви се претставени и треба да имате интуиција да почувствувате кога да го притиснете блендата на камерата. Тоа е моментот кога фотографот е креативен. Момент! Откако ќе го пропуштите, го нема засекогаш! " Картие Бресон верувал дека во фотографијата и најмалото нешто може да биде огромно. Мал детал може да биде лајтмотив.

Стремежот за фотографија го однесе Бресон низ целиот свет. Тој остана во Кина, Мексико, Индија, Америка, Јапонија, Советскиот Сојуз. Тој беше првиот западен фотограф кој можеше слободно да фотографира во повоена Русија. Картие Бресон престана да се занимава со фотографија во раните 70-ти. Тој ја чувал својата позната камера Лајка заклучена во сефот на неговата куќа.

Откако се повлече од светот на фотографијата, Бресон се врати на цртањето и сликањето. Првата изложба на неговите цртежи ја имаше во галеријата Карлтон во Њујорк во 1975 година.

Анри Картие Бресон почина на 3 август 2004 година во неговиот дом во Франција.

Повеќе од три децении, фотографот документирал, за списанието Life и други престижни весници, некои од најзначајните настани и луѓе во историјата, како што се Шпанската граѓанска војна, Втората светска војна, ослободувањето на Париз, Кинеската револуција, атентатот на Махатма Ганди, студентските немири во Париз во 1968 година, но и некои од најважните луѓе од светот на уметноста, културата и политиката, меѓу кои Албер Ками, Пабло Пикасо, Анри Матис...

Неговата најпозната фотографија, околу која се роди цел правец во фотографијата и уметноста воопшто, беше „Зад Гаре Св. Лазаре". Од сите рамки во неговиот живот и кариера, оваа беше веројатно најважна за Анри Картие-Бресон.


Техника[уреди | уреди извор]

Картие-Бресон речиси секогаш користел фотоапарат со Leica 35 mm фотоапарат со нормален 50 mm објектив или повремено широкоаголен објектив за пејзажи. Често завиткуваше црна лента околу хромираното тело на фотоапаратот за да го направи помалку впечатлив. Со брз црно-бел филм и остри леќи, тој можеше незабележано да фотографира настани. Повеќе не се врзани со камера за печатење 4×5 или среден формат рефлекс камера со двојни леќи, камерите со минијатурен формат му дадоа на Картие-Бресон она што тој го нарече „кадифена рака. ..окото на јастребот.

Никогаш не фотографирал со блиц, практика што ја сметал за „неучтива...како да доаѓаш на концерт со пиштол во рака“.

Тој веруваше во компонирањето на своите фотографии во визирот, а не во темната соба. Тој го покажа ова верување со тоа што речиси сите негови фотографии беа испечатени само во целосна рамка и целосно ослободени од сечење или други манипулации во темна соба. Тој инсистираше неговите отпечатоци да се остават неотсечени за да се вклучат неколку милиметри од неизложената негатива околу областа на сликата, што резултира со црна рамка околу развиената слика.

Картие-Бресон работеше исклучиво во црно-бело, освен неколку експерименти во боја. Не сакаше да развива или прави свои отпечатоци Техничките аспекти на фотографијата важеле за него само таму каде што му дозволи да го искаже она што го виде:


Картие-Бресон се смета за една од најскромните личности во светот на уметноста. Не го сакал публицитетот и покажал голрма срамежливост уште од деновите на криење од нацистите за време на Втората светска војна. Иако направи многу познати портрети, неговото лице беше малку познато на целиот свет. Ова, веројатно, му помогнало да може непречено да работи на улица. Тој негираше дека терминот „уметност“ се однесува на неговите фотографии. [4]


Публикации[уреди | уреди извор]

 • 1947: The Photographs of Henri Cartier-Bresson. Text by Lincoln Kirstein. New York: Museum of Modern Art.
 • 1952: The Decisive Moment. Texts and photographs by Cartier-Bresson. Cover by Henri Matisse. New York: Simon & Schuster. French edition
 • 1954: Les Danses à Bali. Texts by Antonin Artaud on Balinese theater and commentary by Béryl de Zoete Paris: Delpire. German edition.
 • 1955: The Europeans. Text and photographs by Cartier-Bresson. Cover by Joan Miró. New York: Simon & Schuster. French edition.
 • 1955: People of Moscow. London: Thames & Hudson. French, German and Italian editions.
 • 1956: China in Transition. London: Thames & Hudson. French, German and Italian editions.
 • 1958: Henri Cartier-Bresson: Fotografie. Prague and Bratislava: Statni nakladatelstvi krasné. Text by Anna Farova.
 • 1963: Photographs by Henri Cartier-Bresson. New York: Grossman Publisher. French, English, Japanese and Swiss editions.
 • 1964: China. Photographs and notes on fifteen months spent in China. Text by Barbara Miller. New York: Bantam. French edition.
 • 1966: Henri Cartier-Bresson and the Artless Art. Text by Jean-Pierre Montier. Translated from the French L'Art sans art d'Henri Cartier-Bresson by Ruth Taylor. New York: Bulfinch Press.
 • 1968: The World of HCB. New York: Viking Press. French, German and Swiss editions. ISBN 978-0670786640
 • 1969: Man and Machine. Commissioned by IBM. French, German, Italian and Spanish editions.
 • 1970: France. Text by François Nourissier. London: Thames & Hudson. French and German editions.
 • 1972: The Face of Asia. Introduction by Robert Shaplen. New York and Tokyo: John Weatherhill; Hong Kong: Orientations. French edition.
 • 1973: About Russia. London: Thames & Hudson. French, German and Swiss editions.
 • 1976: Henri Cartier-Bresson. Texts by Cartier-Bresson. History of Photography Series. History of Photography Series. French, German, Italian, Japanese and Italian editions.
 • 1979: Henri Cartier-Bresson Photographer. Text by Yves Bonnefoy. New York: Bulfinch. French, English, German, Japanese and Italian editions. ISBN 978-0821207567
 • 1983: Henri Cartier-Bresson. Ritratti = Henri Cartier-Bresson. Portraits. Texts by André Pieyre de Mandiargues and Ferdinando Scianna, "I Grandi Fotografi". Milan: Gruppo Editoriale Fabbri. English and Spanish editions.
 • 1985:
 • 1987:
  • Henri Cartier-Bresson. The Early Work. Texts by Peter Galassi. New York: Museum of Modern Art. French edition. ISBN 978-0870702624
  • Henri Cartier-Bresson in India. Introduction by Satyajit Ray, photographs and notes by Cartier-Bresson, texts by Yves Véquaud. London: Thames & Hudson. French edition.
 • 1989:
  • L'Autre Chine. Introduction by Robert Guillain. Collection Photo Notes. Paris: Centre National de la Photographie.
  • Line by Line. Henri Cartier-Bresson's drawings. Introduction by Jean Clair and John Russell. London: Thames & Hudson. French and German editions.
 • 1991:
  • America in Passing. Introduction by Gilles Mora. New York: Bulfinch. French, English, German, Italian, Portuguese and Danish editions.
  • Alberto Giacometti photographié par Henri Cartier-Bresson. Texts by Cartier-Bresson and Louis Clayeux. Milan: Franco Sciardelli.
 • 1994:
  • A propos de Paris. Texts by Véra Feyder and André Pieyre de Mandiargues. London: Thames & Hudson. French, German and Japanese editions. ISBN 978-0821220641
  • Double regard. Drawings and photographs. Texts by Jean Leymarie. Amiens: Le Nyctalope. French and English editions.
  • Mexican Notebooks 1934–1964. Text by Carlos Fuentes. London: Thames & Hudson. French, Italian, and German editions.
  • L'Art sans art. Text de Jean-Pierre Montier. Paris: Editions Flammarion. English, German and Italian editions.
 • 1996: L'Imaginaire d'après nature. Text by Cartier-Bresson. Paris: Fata Morgana. German and English editions'
 • 1997: Europeans. Texts by Jean Clair. London: Thames & Hudson. French, German, Italian and Portuguese editions.
 • 1998: Tête à tête. Texts by Ernst H. Gombrich. London: Thames & Hudson. French, German, Italian and Portuguese editions.
 • 1999: The Mind's Eye. Text by Cartier-Bresson. New York: Aperture. French and German editions.
 • 1999: Henri Cartier-Bresson: A Biography. Text by Pierre Assouline, translated by David Wilson. London: Thames and Hudson.
 • 2001: Landscape Townscape. Texts by Erik Orsenna and Gérard Macé. London: Thames & Hudson. French, German and Italian editions.
 • 2003: The Man, the Image and the World. Texts by Philippe Arbaizar, Jean Clair, Claude Cookman, Robert Delpire, Jean Leymarie, Jean-Noel Jeanneney and Serge Toubiana. London: Thames & Hudson, 2003. German, French, Korean, Italian and Spanish editions.
 • 2005:
  • Henri Cartier-Bresson: The Mind's Eye: Writings on Photography and Photographers, Aperture; 1st edition. ISBN 978-0893818753
  • Henri Cartier-Bresson: Masters of Photography Series, Aperture; Third edition. ISBN 978-0893817442
 • 2006: An Inner SIlence: The portraits of Henri Cartier-Bresson, New York: Thames & Hudson. Texts by Agnès Sire and Jean-Luc Nancy.
 • 2010: Henri Cartier-Bresson: The Modern Century, The Museum of Modern Art, New York; Reprint edition. ISBN 978-0870707780
 • 2015: Henri Cartier-Bresson: The Decisive Moment, Steidl; Pck Slp Ha edition. ISBN 978-3869307886
 • 2017: Henri Cartier-Bresson Fotógrafo. Delpire.

Филмографија[уреди | уреди извор]

Филмови во режија на Картие-Бресон[уреди | уреди извор]

Картие-Бресон беше втор асистент режисер на Жан Реноар во 1936 година за „La vie est à nous“ и „Une part de campagne“, а во 1939 година за „La Règle du Jeu“.

 • 1937: Victoire de la vie. Documentary on the hospitals of Republican Spain: Running time: 49 minutes. Black and white.
 • 1938: L’Espagne Vivra. Documentary on the Spanish Civil War and the post-war period. Running time: 43 minutes and 32 seconds. Black and white.
 • 1938 Avec la brigade Abraham Lincoln en Espagne, Henri Cartier-Bresson ja Herbert Kline. Running time 21 minutes. Black and white.
 • 1944–45: Le Retour. Documentary on prisoners of war and detainees. Running time: 32 minutes and 37 seconds. Black and white.
 • 1969–70: Impressions of California. Running time: 23 minutes and 20 seconds. Color.
 • 1969–70: Southern Exposures. Running time: 22 minutes and 25 seconds. Color.

Филмови составени од фотографии на Картие-Бресон[уреди | уреди извор]

 • 1956: A Travers le Monde avec Henri Cartier-Bresson. Directed by Jean-Marie Drot and Henri Cartier-Bresson. Running time: 21 minutes. Black and white.
 • 1963: Midlands at Play and at Work. Produced by ABC Television, London. Running time : 19 minutes. Black and white.
 • 1963–65: Five fifteen-minute films on Germany for the Süddeutscher Rundfunk, Munich.
 • 1967: Flagrants délits. Directed by Robert Delpire. Original music score by Diego Masson. Delpire production, Paris. Running time: 22 minutes. Black and white.
 • 1969: Québec vu par Cartier-Bresson / Le Québec as seen by Cartier-Bresson. Directed by Wolff Kœnig. Produced by the Canadian Film Board. Running time: 10 minutes. Black and white.
 • 1970: Images de France.
 • 1991: Contre l'oubli : Lettre à Mamadou Bâ, Mauritanie. Short film directed by Martine Franck for Amnesty International. Editing : Roger Ikhlef. Running time: 3 minutes. Black and white.
 • 1992: Henri Cartier-Bresson dessins et photos. Director: Annick Alexandre. Short film produced by FR3 Dijon, commentary by the artist. Running time: 2 minutes and 33 seconds. Color.
 • 1997: Série "100 photos du siècle": L'Araignée d'amour: broadcast by Arte. Produced by Capa Télévision. Running time: 6 minutes and 15 seconds. Color.

Филмови за Картие-Бресон[уреди | уреди извор]

 • "Henri Cartier-Bresson, point d'interrogation" by Sarah Moon, screened at Rencontres d'Arles festival in 1994
 • Henri Cartier-Bresson: L'amour Tout Court (70 mins, 2001. Interviews with Cartier-Bresson.)
 • Henri Cartier-Bresson: The Impassioned Eye (72 mins, 2006. Late interviews with Cartier-Bresson.)

Изложби[уреди | уреди извор]

 • 1933 Cercle Ateneo, Madrid
 • 1933 Julien Levy Gallery, New York
 • 1934 Palacio de Bellas Artes, Mexico City (with Manuel Alvarez Bravo)
 • 1947 Museum of Modern Art, New York, Martin-Gropius-Bau, Berlin, Germany; Museum of Modern Art, Rome, Italy; Dean Gallery, Edinburgh; Museum of Modern Art, New York City; Museo Nacional de Bellas Artes, Santiago, Chile
 • 1952 Institute of Contemporary Arts, London
 • 1955 Retrospektive – Musée des Arts décoratifs, Paris
 • 1956 Photokina, Cologne, Germany
 • 1963 Photokina, Cologne, Germany
 • 1964 The Phillips Collection, Washington
 • 1965–1967 2nd retrospective, Tokyo, Musée des Arts Décoratifs, Paris, New York, London, Amsterdam, Rome, Zurich, Cologne and other cities.
 • 1970 En France – Grand Palais, Paris. Later in the US, USSR, Australia and Japan
 • 1971 Les Rencontres d'Arles festival. Movies screened at Théatre Antique.
 • 1972 Les Rencontres d'Arles festival. "Flagrant Délit " (Production Delpire) screened at Théatre Antique.
 • 1974 Exhibition about the USSR, International Center of Photography, New York
 • 1974–1997 Galerie Claude Bernard, Paris
 • 1975 Carlton Gallery, New York
 • 1975 Galerie Bischofberger, Zurich, Switzerland
 • 1980 Brooklyn Museum, New York
 • 1980 Photographs, Art Institute of Chicago
 • 1980 Portraits – Galerie Eric Franck, Geneva, Switzerland
 • 1981 Musée d'Art Moderne de la Ville de Paris, France
 • 1982 Hommage à Henri Cartier-Bresson – Centre National de la Photographie, Palais de Tokyo, Paris
 • 1983 Printemps Ginza – Tokyo
 • 1984 Osaka University of Arts, Japan
 • 1984–1985 Paris à vue d’œil – Musée Carnavalet, Paris
 • 1985 Henri Cartier-Bresson en Inde – Centre National de la Photographie, Palais de Tokyo, Paris
 • 1985 Museo de Arte Moderno de México, Mexico
 • 1986 L'Institut Français de Stockholm
 • 1986 Pavillon d'Arte contemporanea, Milan, Italy
 • 1986 Tor Vergata University, Rome, Italy
 • 1987 Museum of Modern Art, Oxford, UK (drawings and photography)
 • 1987 Early Photographs – Museum of Modern Art, New York
 • 1988 Institut Français, Athen, Greece
 • 1988 Palais Lichtenstein, Vienna, Austria
 • 1988 Salzburger Landessammlung, Austria
 • 1988 Group exhibition: "Magnum en Chine" at Rencontres d'Arles, France.
 • 1989 Chapelle de l'École des Beaux-Arts, Paris
 • 1989 Fondation Pierre Gianadda, Martigny, Switzerland (drawings and photographs)
 • 1989 Mannheimer Kunstverein, Mannheim, Germany (drawings and photography)
 • 1989 Printemps Ginza, Tokyo, Japan
 • 1990 Galerie Arnold Herstand, New York
 • 1991 Taipei Fine Arts Museum, Taiwan (drawings and photographs)
 • 1992 Centro de Exposiciones, Saragossa and Logrono, Spain
 • 1992 Hommage à Henri Cartier-Bresson – International Center of Photography, New York
 • 1992 L'Amérique – FNAC, Paris
 • 1992 Musée de Noyers-sur-Serein, France
 • 1992 Palazzo San Vitale, Parma, Italy
 • 1993 Photo Dessin – Dessin Photo, Arles, France
 • 1994 "Henri Cartier-Bresson, point d'interrogation" by Sarah Moon screened at Rencontres d'Arles festival, France.
 • 1994 Dessins et premières photos – La Caridad, Barcelona, Spain
 • 1995 Dessins et Hommage à Henri Cartier-Bresson – CRAC (Centre Régional d’Art Contemporain) Valence, Drome, France
 • 1996 Henri Cartier-Bresson: Pen, Brush and Cameras – The Minneapolis Institute of Arts, US
 • 1997 Les Européens – Maison Européenne de la Photographie, Paris
 • 1997 Henri Cartier-Bresson, dessins – Musée des Beaux-Arts, Montreal
 • 1998 Galerie Beyeler, Basel, Switzerland
 • 1998 Galerie Löhrl, Mönchengladbach, Germany
 • 1998 Howard Greenberg Gallery, New York
 • 1998 Kunsthaus Zürich, Zurich, Switzerland
 • 1998 Kunstverein für die Rheinlande und Westfalen, Düsseldorf, Germany
 • 1998 Line by Line – Royal College of Art, London
 • 1998 Tête à Tête – National Portrait Gallery, London
 • 1998–1999 Photographien und Zeichnungen – Baukunst Galerie, Cologne, Germany
 • 2003–2005 Rétrospective, Bibliothèque nationale de France, Paris; La Caixa, Barcelona; Martin Gropius Bau, Berlin; Museum of Modern Art, Rome; Dean Gallery, Edinburgh; Museum of Modern Art, New York; Museo Nacional de Bellas Artes, Santiago, Chile
 • 2004 Baukunst Galerie, Cologne
 • 2004 Martin-Gropius-Bau, Berlin
 • 2004 Museum Ludwig, Cologne
 • 2008 Henri Cartier-Bresson's Scrapbook Photographs 1932–46, National Media Museum, Bradford, UK
 • 2008 National Gallery of Modern Art, Mumbai, India
 • 2008 Santa Catalina Castle, Cadiz, Spain
 • 2009 Musée de l'Art Moderne, Paris
 • 2010 Museum of Modern Art, New York
 • 2010 The Art Institute of Chicago, Chicago
 • 2011 Museum of Design Zürich
 • 2011 High Museum of Art, Atlanta, GA
 • 2011 Maison de la Photo, Toulon, France
 • 2011 Kunstmuseum Wolfsburg, Germany
 • 2011 Queensland Art Gallery, Brisbane, Australia
 • 2011-2012 KunstHausWien, Vienna, Austria
 • 2014 Centre Georges Pompidou, Paris.
 • 2015 Palacio de Bellas Artes, Mexico City
 • 2015 Ateneum, Helsinki
 • 2017 Leica Gallery, San Francisco.
 • 2017 Museo Botero/Banco de la Republica, Bogota Colombia
 • 2018 International Center of Photography, New York
 • 2021 Le Grand jeu, Bibliothèque Nationale de France, Paris, France
 • 2022 Cina 1948-49/1958, MUDEC, Milan, Italy
 • 2022 L'expérience du paysage, Fondation Henri Cartier-Bresson, Paris, France

Јавни збирки[уреди | уреди извор]

Cartier-Bresson's work is held in the following public collections:

 • Bibliothèque Nationale de France, Paris, France
 • De Menil Collection, Houston, Texas, US
 • Foundation Henri Cartier-Bresson, Paris, France
 • University of Fine Arts, Osaka, Japan
 • Victoria and Albert Museum, London, United Kingdom
 • Maison Européenne de la Photographie, Paris, France
 • Museum of Modern Art, New York City
 • J. Paul Getty Museum, Los Angeles
 • Institute for Contemporary Photography, New York City
 • The Philadelphia Art Institute, Philadelphia, Pennsylvania, US
 • The Museum of Fine Arts, Houston, US
 • Kahitsukan Kyoto Museum of Contemporary Art, Kyoto, Japan
 • Museum of Modern Art, Tel Aviv, Israel
 • Moderna Museet, Stockholm, Sweden
 • International Photography Hall of Fame, St.Louis, Missouri

Награди[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]


Надворешни врски[уреди | уреди извор]