Прејди на содржината

Андре Масон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Андре Масон
Роден(а)Андре-Еме-Рене Масон
4 јануари 1896(1896-01-04)
Балањи-сур-Терен, Оас
Починал(а)28 октомври 1987(1987-10-28) (возр. 91)
Париз
НационалностФранцузи
Познат(а) посликарство
Правецнадреализам

Андре-Еме-Рене Масон (франц. André-Aimé-René Masson), познат како Андре Масон (4 јануари 1896 – 28.октомври 1987) — француски сликар.

Животопис[уреди | уреди извор]

Масон е роден во Франција, но израснал во Брисел, Белгија.[1] Студиите за уметност ги започнал на 11 години во Брисел, на Кралската академија за уметности, под водство на Констант Монталд, а подоцна студирал во Париз. Учествувал во Првата светска војна, каде бил тешко ранет.[2]

Кариера[уреди | уреди извор]

Ја започнал својата кариера како кубист, така што, по неговото учество во Првата светска војна, се свртел кон надреализмот.

Од 1926 година почнал да експериментира со фрлање песок и лепило на платно и правење маслени слики врз основа на обликот што го формираат. Меѓутоа, до крајот на 20-тите, тој сфаќа дека автоматското цртање е доста ограничено, оставајќи го надреалното движење и свртувајќи се кон поструктуриран стил, често создавајќи дела со насилни и еротски теми. Во тоа време, тој насликал голем број на слики кои беа тематски поврзани со Шпанската граѓанска војна.

Под германската окупација на Франција за време на Втората светска војна, неговото дело било осудено од нацистите како дегенерирано. Со помош на американскиот новинар Варијана Фраја, Мејсон избегал од нацистичкиот режим на францускиот остров Мартиник, каде што отишол во САД. По заминувањето во Њујорк, царинската инспекција го пронајде Мејсон-овата багаж на неговите дела. Осудувајќи ги за порнографија, ги уништија пред очите на уметникот. За време на неговиот живот во Нова Франција, Конектикат, неговото дело станало многу влијателно врз американските апстрактни експресионисти, како Џексон Полок. По војната, се вратил во Франција и се населил во Екс-ан-Прованс, каде што насликал голем број пејзажи.

Мејсон ги насликал обложките на првото издание на книгата на Ацефали, Џорџ Батаи од 1936 година и учествувал во сите други изданија до 1939 година. Неговиот полубрат, психоаналитичарот Жак Лакан, бил последниот приватен сопственик на провокативната слика на Битие, Гистав Курбе; Лакан побара Мејсон да наслика надреалистичка варијанта.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. "Masson, André", Benezit Dictionary of Artists, Oxford Art Online (accessed 7 June 2016).
  2. McCloskey, Barbara. Artists of World War II. London: Greenwood Press, 2005, ISBN 0313321531, page 34.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]