Андреј Курпатов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Андреј Владимирович Курпатов
[[Податотека:
Kurpatov Andrey V. 2014
|280x220px|alt=]]
Роден(а)11 септември 1974
Ленинград, СССР
Државјанство Русија
ЗанимањеПисател, Психијатрија, Блог, Јутјубер, Претприемач, Методика
Страница
https://www.kurpatov.ru/

Андреј Владимирович Курпатов (роден на 11 септември 1974 година, Ленинград, СССР) - руски ТВ презентер[1][2][3][4] и продуцент,[1] психотерапевт,[1][5][2][4][3] автор на книги.[6][5][7][8]

Биографија[уреди | уреди извор]

Роден е на 11 септември 1974 година во Ленинград. Татко - психотерапевт В. И. Курпатов, дедо по мајка - хирург А. Б. Занданов.

Во 1999 година, врз основа на VMedA и SPbMAPO, тој доби специјализација во психијатрија и психотерапија[1][5] и започна да работи во Санкт Петербуршката психијатриска болница бр. 7[1][6]: прво како психотерапевт, потоа како раководител на психотерапевтскиот центар во болницата.[9]

Од мај до декември 2005 година, двапати на ден на ТВ каналот Домашни, се емитуваше неговото психотерапевтско ток-шоу „Ние ќе одлучиме сè со д-р Курпатов“. Во 2006 година, ТВ-проектот се пресели во Канал Еден, менувајќи го своето име во Доктор Курпатов. Епизодата со највисока оценка во шоуто беше објавена на 6 август 2006 година - ја гледаа 2,8 милиони луѓе.[1] Сепак, во пролетта 2007 година, шоуто се затвори.[1]

Во 2007 година, тој стана генерален директор на телевизиската компанија Красни Квадрат, која продуцираше такви ток-шоуа за Канал Еден како минута слава, голема разлика, фабрика за Starвезди итн.[1]

На 9 декември 2009 година тој беше одликуван со почесен сертификат за претседател на Руската Федерација за „активно учество во подготовката и одржувањето“ на Евровизија-2009 година.[10] Од 2010 година - член на Академијата на руската телевизија.[11]

Во 2014 година, Курпатов ја основа Вишата школа за методологија, како и интелектуалниот кластер „Игри на умот“ во Санкт Петербург.[12][13][14]

В феврале 2019 года Курпатов стал научным руководителем новосозданной Лаборатории нейронаук и поведения человека при Сбербанке.[15][16]

Според резултатите од 2020 година, составени од Рускиот сојуз на книги, бестселерот на Курпатов „Црвениот таблет“ го зазеде четвртото место на серускиот рејтинг на книги според продажбата.[17]

Курпатов е автор на повеќе од 30 книги,[7][6][5] објавени со тираж од повеќе од 5 милиони[8] примероци и преведени на 8 јазици.[8]

Список на наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 „Лояльные клиенты. Как доктор Курпатов получил должность в Сбербанке“. Forbes.ru (руски). Посетено на 2021-04-27.
 2. 2,0 2,1 „Сбербанк открыл лабораторию нейронаук под руководством доктора Курпатова“. Ведомости (руски). Посетено на 2021-04-27.
 3. 3,0 3,1 ЗЫРЯНОВА, Анастасия (2020-02-26). „Доктор Курпатов: В политику пойти желания не было, но звали“. kp.ru (руски). Посетено на 2021-04-27.
 4. 4,0 4,1 regnum.ru https://regnum.ru/news/economy/2867080.html. Посетено на 2021-04-27. Отсутно или празно |title= (help)
 5. 5,0 5,1 5,2 5,3 „Генеральный доктор“. www.kommersant.ru (руски). 2009-10-12. Посетено на 2021-04-27.
 6. 6,0 6,1 6,2 „Андрей Курпатов: мы не занимаемся нравственным эксгибиционизмом“. Российская газета (руски). Посетено на 2021-04-27.
 7. 7,0 7,1 „Торговля счастьем“. Forbes.ru (англиски). 2006-01-03. Посетено на 2021-04-27.
 8. 8,0 8,1 8,2 „Андрей Курпатов — о цифровом аутизме как последствии самоизоляции :“. РБК Тренды (руски). Посетено на 2021-04-27.
 9. „Гламур и психея“. vademec.ru. Посетено на 2021-04-27.
 10. „Распоряжение Президента Российской Федерации от 09.12.2009 г. № 829-рп“. Президент России (руски). Посетено на 2021-04-27.
 11. „Курпатов Андрей Владимирович“. www.tefi.ru. Посетено на 2021-04-27.
 12. „Сбербанк открыл лабораторию нейронаук под руководством доктора Курпатова“. Ведомости (руски). Посетено на 2021-04-27.
 13. „Лояльные клиенты. Как доктор Курпатов получил должность в Сбербанке“. Forbes.ru (руски). Посетено на 2021-04-27.
 14. „Андрей Курпатов — о цифровом аутизме как последствии самоизоляции :“. РБК Тренды (руски). Посетено на 2021-04-27.
 15. „Сбербанк открыл лабораторию нейронаук под руководством доктора Курпатова“. Ведомости (руски). Посетено на 2021-04-27.
 16. Хабибрахимов, Альберт (2019-02-12). „«Сбербанк» создал лабораторию нейронаук и поведения человека под руководством доктора Курпатова — Будущее на vc.ru“. vc.ru. Посетено на 2021-04-27.
 17. „Самые продаваемые книги в России – прикладные“. Э Вести (руски). 2020-12-29. Посетено на 2021-04-27.