Анденхаузен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Анденхаузен
Место во Калтенордхајм
Поранешната општинска зграда
Поранешната општинска зграда
Грб на Анденхаузен
Анденхаузен is located in Германија
Анденхаузен
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Шмалкалден-Мајнинген
Град Калтенордхајм
Основни податоци
Површина 1,54 км2
Надм. височина 560 м
Население 204  (31 декември 2012)
 - Густина 132 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WAK
Пошт. бр. 36452
Повик. бр. 036964
Местоположба на место Анденхаузен во рамките на Калтенордхајм
Карта
Координати 50°40′7″N 10°4′33″E / 50.66861° N; 10.07583° E / 50.66861; 10.07583Координати: 50°40′7″N 10°4′33″E / 50.66861° N; 10.07583° E / 50.66861; 10.07583

Анденхаузен (германски: Andenhausen) — село и поранешна општина во округот Шмалкалден-Мајнинген, во сојузната покраина Тирингија, Германија. Од 31 декември 2013 е дел од градот Калтенордхајм.

Географија[уреди | уреди извор]

Анденхаузен се наоѓа во јужниот дел на тирингискиот ридски масив Рен. Местото претставува најмала градска единица на градот Калтенордхајм.