Прејди на содржината

Ана Бергман

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ана Бергман
Роден(а)5 мај 1948(1948-05-05)(76 г.)
Гетеборг, Шведска
СопружникПитер Браун (в. 1966–81)[1]
РодителиИнгмар Бергман
Елен Лундштром
РодниниМатс Бергман (брат близнак)
Ева Бергман (сестра)
Лена Бергман (полусестра)
Даниел Бергман (полубрат)
Лин Улманn (полусестра)

Ана Бергман (родена на 5 мај 1948 година во Гетеборг, Шведска) — поранешна шведска глумица. Таа е ќерка на филмскиот и театарски режисер Ингмар Бергман и кореограф-режисерка Елен Лундштром, сестра на Ева, Јан и Матс Бергман (близнак); и полусестра на Даниел Бергман и Лин Улман.

Бергман најчесто се појавувала како изведувач во неколку британски сексуални комедии во доцните 1970-ти, вклучувајќи ја и главната улога во „Пенелопе го повлекува“ (1975), „Авантурите на еден таксист“ (1976), „Интимни игри“ (1976), „Ајде играј со мене“ (1977) и „Што има Супердок!“ (1978), иако подоцна таа се појавила во мали улоги во поинтензивните филмови, вклучувајќи ги „Дивите гуски“ (1978), „ Лиценцирани за љубов и убивање“ (1979), „Оревокршачка“ (1982) и филмот на нејзиниот татко „Фани и Александар од 1982 година. Таа се појавила и како шведска дадилка, Ингрид Свенсон, во 2 и 4 сезона од британската ситуациска комедија „Пази на јазикот“.

Користена литература[уреди | уреди извор]

  1. News item in The Ledger, 19 August 1981.

Дополнителни извори[уреди | уреди извор]

  • Симон Шеридан. Одржување на британскиот крај: Четири децении Соси кино (3-то издание). Рејнолдс и Херн Книги, 2007 година.
  • Симон Шеридан. X-Rated - Авантури на режисер за експлоатација . Рејнолдс и Херн Книги, 2008 година.
  • Ана Бергман со Ган Ерестад. Инте Папас Фличка (автобиографија). Хаганос: Брак Бок, 1988 година.ISBN 91-7752-201-X .
  • Ана Бергман. Арамии (роман). Автор Куќа, 2009 година.ISBN 978-1-4490-2155-9ISBN 978-1-4490-2155-9 .

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • Anna Bergman at the Internet Adult Film Database