Анатолиj Соловjаненко

Од Википедија — слободната енциклопедија
Анатолиj Соловjаненко
Основни податоци
Родено имеАнатолий Борисович Соловьяненко
Роден(а)25 септември 1932
СССР Донецк, СССР
Починал(а)29 јули 1999
Украина Козин, Украина
Жанр(ови)класична музика
Занимање/њаПејач

Анатолиj Соловjаненко (Донецк, 25 септември 1932 - 29 јули 1999), оперски пејач, тенор, еден од најголемите пејачи на сите времиња. Херој на Украина (2008). Народен глумец на СССР (1975).