Анабар (река)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Координати: 71°37′55″ N; 113°54′00″ E / 71.632° N; 113.900° E / 71.632; 113.900

Анабар
Anabar.png
Сливот на Анабар
Земја Русија
Слив
Главен изворПлато Анабар
УстиеЛаптевско Море
Сливна повр.100,000 км2
Физички особености
Должина939 км
Проток
  • Просечен:
    498 м3

Анабар (руски: Анабар) — река во северозападниот дел на Јакутија во Русија. Реката е долга 939 км, а површината на нејзиниот слив изнесува 100.000 км2. Извира на Средносибирската Висорамнина, а се во устието во Лаптевското Море. Богата е со риба, а во нејзиното подрачје има наоѓалишта на дијаманат, а заледена е од крајот на септември до крајот на јуни.

На Анабар се наоѓаат селата: Саскилах, Јурјунг-Хаја, Ебелјах и Жилинда.