Алматинско метро

Од Википедија — слободната енциклопедија
Алматинско метро

Општо
МестоАлмати, Казахстан
Тип на превозМетро
Бр. на линии1[1]
Бр. на станици9
Патници дневно44,650 (просек, 2019 година)
Патници годишно16.3 милиони (2019)[2][3]
Мреж. местоKGP Metro Almaty
Сообраќање
Почнал1 декември 2011
ПревозникЈавно државно претпријатие „Метрополитен“
Бр. на возила7
Технички податоци
Долж. на системот11.3 kм (7.0 ми)[4]
Колосек1,520 mm (широка пруга)
Напојување750 V DC[5]
Просеч. брзина34 km/ч[1]
Макс. брзина90 km/ч[5]
Карта на системот

Алматинското метро (казашки: Алматы метрополитені, Алмати Метрополитени; руски: Алматинский метрополитен) е метро систем во Алмати, Казахстан. Првата линија на системот била отворена на 1 декември 2011 година, по повеќе од 23 години градба.[6][7] 2,9 километарски продолжеток, со две станици на Метрото до станицата Москва, бил отворен на 18 април 2015 година.[4]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 ОСНОВНЫЕ ТЕХНИКО-ЭКСПЛУАТАЦИОННЫЕ ХАРАКТЕРИСТИКИ МЕТРОПОЛИТЕНОВ ЗА 2016 ГОД. [Main technical and operational specifications for Subways for Year 2016.] (pdf). asmetro.ru (руски). Международная Ассоциация "Метро" [International Association of Metros]. 2016. стр. 1, 3. Посетено на 14 мај 2020.
  2. „Алматинцы стали чаще пользоваться метро – рост за год 2 млн пассажиров“. metroalmaty. 2018. Посетено на 14 мај 2020.
  3. https://inbusiness.kz/ru/last/metropoliten-almaty-v-2019-godu-uvelichil-passazhiropotok-na-10-1
  4. 4,0 4,1 Kava, Alexander (20 април 2015). „Presidential opening for Almaty metro extension“. International Railway Journal. Посетено на 14 мај 2020.
  5. 5,0 5,1 Hyundai Rotem: Project Record, Kazakhstan Almaty EMU.
  6. В Алматы открылся Метрополитен [Opening of the Almaty Metro]. zakon.kz (руски). 1 декември 2011. Архивирано од изворникот на 2015-04-02. Посетено на 14 мај 2020.
  7. „Almaty metro opens and Phase 2 funded“. Railway Gazette International. 2 декември 2011. Архивирано од изворникот на 2016-04-09. Посетено на 14 мај 2020.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]