Алитушки округ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Алитушки округ
Alytaus apskritis
округ
Вливот на реките Неман и Меркис
Вливот на реките Неман и Меркис
Знаме на Алитушки округГрб на Алитушки округ
Местоположба на Алитушкиот округ
Местоположба на Алитушкиот округ
Координати: 54°23′13″N 24°02′36″E / 54.38694° СГШ; 24.04333° ИГД / 54.38694; 24.04333Координати: 54°23′13″N 24°02′36″E / 54.38694° СГШ; 24.04333° ИГД / 54.38694; 24.04333
Земја Литванија
Адм. центарАлитус
Општини
Површина
 • Вкупна5,425 км2 (2,095 ми2)
 (8,3% од Литванија)
Население (2012)[1]
 • Вкупно153.600
 • Ранг7. од 10 (5,2% од Литванија)
 • Густина28,000/км2 (73,000/ми2)
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
ISO 3166LT-AL
БДП (ном.)2012
 - Вкупно€1,0 млј ([2])
 - По жител€7.100 ([3])

Алитушки округ (латвиски: Alytaus apskritis) — најјужен од десетте окрузи во Литванија. Административен центар е градот Алитус. Територијата на округот ја опфаќа етнографската област Ѕукија. На 1 јули 2010 г. е укината окружната управа,[1] и оттогаш округот е територијална и статистичка единица.

Општини[уреди | уреди извор]

Округот е составен од следниве општини (самоуправи):

Географија[уреди | уреди извор]

Во округот се наоѓа познатиот бањски град Друскининкај со популарност забавен паркГрутас, наречен и „Сталинов свет“. Во Алтушкиот округ има преку 420 езера.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „За укинувањето на областната администрација“. Собрание на Република Литванија. Посетено на 21 август 2011. (литвански)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]