Алекс Лен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Алекс Лен ( украински: Олексій Лень  ; Антрацит, 16 јуни 1993 година ) е украински кошаркар . Тој играл на центарската позиција и во моментов играл за Атланта хоукс .

Кариера[уреди | уреди извор]

Лен започнал да игра кошарка на 13-годишна возраст и ги имал своите први настапи во сениорската конкуренција во текот на сезоната 2010/11. во дресот на Днепар .

Од 2011 година . до 2013 година . тој присуствувал на Универзитетот во Мериленд . Тој настапил на 60 настапи во дресот на Мериленд Терапинс, во просек од 9,7 бода по натпревар, зграпчувајќи 7 скокови и дели 2,1 блока.[1]

Нацрт за НБА 2013 година . во годината Лена го избра Феникс Феникс за 5 бод. На 29 август 2013 година тој исто така потпишал договор со Санса.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Статистика играча на Универзитету Мериленда“. sports-reference.com. Посетено на 19 април 2018.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]