Алексеј Лавов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Алексеј Фјодорович Лавов

Кнез Алексеј Фјодорович Лавов (руски: Алексей Фёдорович Львов) (17991870) бил руски композитор. Автор на химната на Русија насловена како „Боже, чувај го Царот!“ (рус. Боже, Царя храни!), операта „Ундина“ (1846) и други дела.

Поврзано[уреди | уреди извор]