Боже, чувај го Царот!

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Боже чувај го Царот!<br\>Боже, Царя храни!

Државна химна на Русија  Руско Царство
ТекстВасилиј Андреевич Жуковски
МузикаАлексеј Фјодорович Лавов
Усвоена1833
Укината1917

„Боже чувај го Царот!“ (руски: Боже, Царя храни!) — државна химна на доцната Руска империја. Песната била избрана на конкурс во 1833 г. Нејзин композитор е виолинистот Кнез Алексеј Фјодорович Лавов, а текстописец е романтистичкиот дворски поет Василиј Андреевич Жуковски. Химната важела сè до 1917 г., кога Октомвриската револуција ја соборила царистичката монархија и ја заменила химната со Интернационалата како нова државна химна.

Мелодијата може да се чуе во Увертирата 1812, Словенскиот марш, „Хаил, Пенсилванија!“ (официјалната државна песна на Пенсилванија, САД), „Бог, семоќниот!“; „Цврсто врзани во братство“, официјалната песна на Редот на Стрелата која ја користи истата мелодија, но со поинаков текст.

Текст[уреди | уреди извор]

Руски[уреди | уреди извор]

Боже, Царя храни!
Сильный, державный,
Царствуй на славу, Hа славу намъ!
( 2x :)
Царствуй на страхъ врагамъ,
Царь православный.
Боже, Царя, Царя храни!
( 2x :)

Македонски[уреди | уреди извор]

Боже, чувај го Царот!
Силниот, величествениот,
Царувај за слава,
За наша слава!
( 2x :)
Царувај на стравот на непријателите,
Царе православен,
Божен чувај го Царот,
Чувај го Царот!
( 2x :)

Снимки[уреди | уреди извор]


Надворешни врски[уреди | уреди извор]