Александар Квашњевски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Александар Квашневски
Aleksander Kwaśniewski
Роден 15 ноември 1954
Полска
Занимање Претседател на Полска

Александар Квашневски (полски: Aleksander Kwaśniewski) е полски политичар и поранешен претседател на Полска, во периодот од 1995 до 2005 година.

Квашневски е роден на 15 ноември 1954 година. Во времето на комунизмот, тој бил вклучен во политичкиот живот на земјата и активиран во Социјалистичката унија на полските студенти. Во 80-тетите години бил министер на спортот на Полска. Тој бил наследник на Лех Валенса во 1995 година, а во 2000 година победил на редовните претсаедателски избори.

Квашневски самиот себеси се определува како атеист[1][2][3][4].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Polish president wins second term“. BBC News. 2000-10-09. Посетено на 2010-04-23.
  2. http://www.telegraph.co.uk/news/main.jhtml?xml=/news/2003/06/04/wkwas04.xml. Отсутно или празно |title= (help)
  3. Warsaw Voice - A PiS Take
  4. Kwaśniewski: agnostyk za chrześcijaństwem w Traktacie (europa.kai.pl - Chrześcijańska Europa)