Прејди на содржината

Алана Мајлс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Алана Мајлс
Животописни податоци
Родено имеАлана Бајлс
Роден(а)25 декември 1958(1958-12-25)(65 г.)
Торонто, Онтарио, Канада
Жанрови
Занимања
 • Пејачка
 • текстописец
 • актерка
Инструментивокал
Период на активност1977–денес
Мреж. местоalannahmyles.com

Алана Мајлс (моминско Бајлс; анг: Alannah Myles родена на 25 декември 1958) [1] [2] е канадска пејачка и текстописец. Освоила Греми и Џуно награда за песната „Black Velvet“ која била хит број еден на американскиот Billboard Hot 100 во 1990 година.

Живот[уреди | уреди извор]

Родена е како Алана Бајлс на 25 декември 1958 во Торонто, Онтарио. Ќерка на Вилијам Даглас Бајлс, кој бил пионер во канадската радиодифузна индустрија и бил примен во Куќата на славните на канадската асоцијација на радиодифузери во 1997 година. Алана Мајлс своето детство го поминала компонирајќи и учејќи музика. Почнала да пишува песни околу 9-годишна возраст, а на 12-годишна возраст учествувала во група за пишување песни за музичкиот фестивал Kiwanis во Торонто .

Кариера[уреди | уреди извор]

2008) Таа го сними синглот „What Are We Waiting For?“ со пејачот Зачер во 1997 година. за филмот Prince Valiant .

Својата музичка кариера ја започнала во мај 1989 годинасо деби албумот Alannah Myles,[3] кој го одбележале познатите синглови „Love Is“, „Lover of Mine“, „Still Got This Thing“ и успешниот и меѓународно познат сингл „Black Velvet“.[4] Во 2005 година, песната Black Velvet ја добила наградата ASCAP Millionaire за преку четири милиони радио емитувања. [5] „Black Velvet“ на Мајлс ѝ ја донела Греми наградата за најдобра женска рок изведба во 1991 година и три Џуно награди.[6]

Во 1992 година, Мајлс била номинирана за втора Греми награда за најдобра женска рок вокална изведба за нејзиното второ ЦД Rockinghorse.[7] Албумот, објавен таа година, ги има хит песните „Our World, Our Times“ и „Sonny, Say You Will“.

Следуваале три помалку успешни студиски албуми: A-lan-nah (1995), A Rival (1997 ) и Black Velvet (2008).

Дискографија[уреди | уреди извор]

 • Alannah Myles (1989)
 • Rockinghorse (1992)
 • A-lan-nah (1995)
 • A Rival (1997)
 • Black Velvet (2008)
 • 85 BPM (2014)

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Празен навод (help)
 2. „Alannah Myles music“. Jango.com. 1958-12-25. Посетено на 2013-02-28. born December 25, 1958, Toronto, Ontario
 3. "RPM Top 100 Albums". RPM Magazine Volume 50, No. 24 October 14, 1989,
 4. "Top Singles". RPM, - Volume 50, No. 23 Oct 02, 1989
 5. About, at AlannahMyles.com; published 2007; via archive.org
 6. Crenna, Carol. „Meaning of Success: Canadian Singer Alannah Myles“. Vista Magazine. Архивирано од изворникот на 2009-04-26. Посетено на 2011-08-31.
 7. Colin Larkin, уред. (1999). The Virgin Encyclopedia of Heavy Rock (First. изд.). Virgin Books. стр. 311/2. ISBN 0-7535-0257-7.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]