Акира Китагучи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Јапонија Акира Китагучи
Лични податоци
Роден на 8 март 1935 (1935-03-08) (85 г.)
Роден во Јапонија
Позиција Напад
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1957–1966 Mitsubishi Motors
Репрезентација
1958–1959 Јапонија Јапонија 10 (1)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари.
† Учества (Голови).

Акира Китагучи (роден 8 март 1935) — јапонски фудбалер.

Репрезентативна кариера[уреди | уреди извор]

Акира Китагучи бил член на јапонската репрезентација на Летните олимписки игри 1956.

Статистика[уреди | уреди извор]

Јапонија Јапонија
Сезона Настапи Голови
1958 3 1
1959 7 0
Вкупно 10 1

Надворешни врски[уреди | уреди извор]