Азиски лав

Од Википедија — слободната енциклопедија

{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/Предлошка:Автотаксономија/Пантер|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}} |machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}} |machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}
Азиски лав
Машки азиски лав во Националниот парк Гир
Лавица во шумата Гир
Научна класификација [ e ]
Непознат таксон (попр): Пантер
Подрод: Шаблон:Автотаксономија/Пантер
Вид: Шаблон:Автотаксономија/ПантерП. лав
Подвид: Шаблон:Автотаксономија/ПантерП. л. лав
Триномен назив
Пантер лав лав
(Линеј, 1758)
Тековен опсег на азискиот лав>

Азиски лав ( латински: Panthera leo persica) е подвид на лав, вид на цицач од редот на ѕеверови и семејството на мачки.

Азискиот лав е една од петте големи мачки кои ја населуваат Индија, а другите се Бенгалскиот тигар, индискиот леопардот, снежниот леопард и облачен леопард .[2][3]

Азиските лавови некогаш ја населувале областа од Средоземјето до североисточните делови на Индискиот Потконтинент, но поради интензивниот лов, загадувањето на водата и исчезнувањето на природниот плен, нивното живеалиште драстично е намалено.

Историски гледано, азиските лавови биле класифицирани во три подвида - бенгалски, арапски и персиски лавови. Азиските лавови се помали и полесни од африкчките, но се подеднакво агресивни. Тие исто така се разликуваат по големината на гривата, што е помало кај азиските лавови.[4]

Распространетост и живеалиште[уреди | уреди извор]

Во дивината, живеат само во шумата Гир во индиската држава Гуџарат, каде во 1965 година е основано засолниште за азиските лавови со површина од 1.412,1 ². По 1965 година, основан е „Националниот парк Гирска Шума“ со површина од 258,71 ², во кој е забрането присуство на луѓе. Додека во засолништето за азиските лавови, само номадското племе Малдари е дозволено да ги пасе своите стада.[5]

Азиските лавови се населуваат во шумските живеалишта на планините Гир и Гирнар, каде се наоѓаат најголемите суви листопадни шуми на Гуџарат, трнливите шуми и саваните.

Загрозеност и популација[уреди | уреди извор]

Овој подвид се смета за загрозен. Популација на азиските лавови има растечки тренд, според достапните податоци, околу 411 лавови живееле во шумата Гир од април 2011 година. Веќе во мај 2015 година, тој број порасна на 523 единки, 109 возрасни мажјаци, 201 возрасни женки и 213 млади.[6][7][8] Според последните податоци од август 2017 година, популацијата на азиски лавови достигна број од 650.[9][10]

Поврзано[уреди | уреди извор]

 • Лав- главната статија за видовите

Користена литература[уреди | уреди извор]

 1. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име iucn.
 2. Jhala, Y. V., Qureshi, Q., Sinha, P. R. (Eds.) (2011). Status of tigers, co-predators and prey in India, 2010. National Tiger Conservation Authority, Govt. of India, New Delhi, and Wildlife Institute of India, Dehradun. TR 2011/003 pp-302
 3. Pandit, M. W.; Shivaji, S.; Singh, L. (2007). "You Deserve, We Conserve: A Biotechnological Approach to Wildlife Conservation."
 4. Pocock, R. I. (1939). "Panthera leo".
 5. Varma, K. (2009). "The Asiatic Lion and the Maldharis of Gir Forest: An Assessment of Indian Eco-Development".
 6. Venkataraman, M. (2016). „Wildlife and human impacts in the Gir landscape“. Во Agrawal, P.K; Verghese, A.; Krishna, S.R.; Subaharan, K. (уред.). Human Animal Conflict in Agro-Pastoral Context: Issues & Policies. New Delhi: Indian Council of Agricultural Research. стр. 32−40.CS1-одржување: користи параметар editors (link)
 7. Singh, H. S. (2017). „Dispersion of the Asiatic lion Panthera leo persica and its survival in human-dominated landscape outside the Gir forest, Gujarat, India“. Current Science. 112 (5): 933–940.
 8. Singh, A. P. (2017). „The Asiatic Lion (Panthera leo persica): 50 Years Journey for Conservation of an Endangered Carnivore and its Habitat in GIR Protected Area, Gujarat, India“. Indian Forester. 143 (10): 993–1003.
 9. Kaushik, H. (2017). „Lion population roars to 650 in Gujarat forests“. The Times of India. Посетено на 9. 8. 2017.. Проверете ги датумските вредности во: |access-date= (help)
 10. Nandakumar, A. (2017). „Gir forest Asiatic lion brimming population needs translocation to Madhya Pradesh“. India Live Today. Архивирано од изворникот на 09. 08. 2017. Посетено на 9. 8. 2017.. Проверете ги датумските вредности во: |access-date=, |archive-date= (help)

Литература[уреди | уреди извор]