Аеродром Таншонјат

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Аеродром Таншонјат
Tan Son Nhat International Airport
Sân bay quốc tế Tân Sơn Nhất
Cảng hàng không quốc tế Tân Sơn Nhất
Tansonnhat11.jpg
{{{name}}}
IATA: SGNICAO: VVSG
Преглед
Писти
Правец Должина Површина
ft m
07R/25L 3.800 12.468 Бетон
07L/25R 3.048 10.000 Бетон

Аеродром Таншонјат (IATA: SGNICAO: VVSG) (виетнамски: Sân bay quốc tế Tân Sơn Nhất или Cảng hàng không quốc tế Tân Sơn Nhất) е аеродром кој ѝ служи на Хо Ши Мин (град), Виетнам . Се наоѓа на 7 km северно од Хо Ши Мин (град)a. Тој е најголемиот аеродром во Виетнам. Таа беше 16,8 милиони патници во 2011 година. Француската влада изградена на овој аеродром во 1933 година. Во текот на Виетнамската војна, тоа беше важен воздухопловната база на САД и Јужен Виетнам.

Авио компании и дестинации[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]