Аеродром Таншонјат

Од Википедија — слободната енциклопедија
Аеродром Таншонјат

Sân bay quốc tế Tân Sơn Nhất
Општо
Аеродромски видЈавен
Сопственик/ОператорАеродромска корпорација на Виетнам
Служи заХо Ши Мин
Местоположбаобласт Тан Бин
Јазол за
  • Bamboo Airways
  • Vietnam Airlines
  • Vietnam Air Service Company
Надм. височина10 м / 33 ст
Мрежно местоМатична страница
Карта
SGN is located in Виетнам
SGN
SGN
Местоположба во Виетнам
Писта
Правец Должина Површина
м ст
07L/25R 3.050 10.007 бетон
07R/25L 3.800 12.467 бетон
Статистика (2019)
Патници41.243.240

Аеродром Таншонјат (IATA: SGNICAO: VVSG) (виетнамски: Sân bay quốc tế Tân Sơn Nhất или Cảng hàng không quốc tế Tân Sơn Nhất) — аеродром кој се наоѓа во Хо Ши Мин, Виетнам . Се наоѓа на 7 километри северно од градот и е најголемиот аеродром во Виетнам.

Во 2017 година имал 17 милиони патници[1]. Во текот на Виетнамската војна, аеродромот претставувал важна воздухопловната база на САД и Јужен Виетнам.

Авио компании и одредишта[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Mở rộng Tân Sơn Nhất: Tại sao không?“ (виетнамски). 2017-01-20. Посетено на 2017-01-20.