Адела Е. Рингелет

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Адела Рингелет во ноември 2005 година.

Адела Е. Рингелет (родена на 27 март 1930 година) е аргентинска астрофизичарка и астроном во опсерваторијата Феликс Агилар во Аргентина.[1]

Таа е ко-основач на аргентинската астрономска асоцијација ( шпански: Asociación Argentina de Astronomía ) и активен член на Меѓународната астрономска унија (ИАУ), каде што била поврзана со неколку нејзини комисии. Од 2017 година, таа е член на Одделот Г на IAU, „Ѕвезди и Ѕвездена физика“. Нејзиното истражување вклучува повеќе од 100 публикации од областа на ѕвездената спектроскопија.[2]

Родена во Ла Плата, Аргентина, студирала астрономија на Escuela Superior de Astronomía y Geofísica со нејзините соученички Нора Шрајбер и Елза Гутиерез. Во 1958 година, таа започнала да работи во опсерваторијата Феликс Агилар. Таа била мажена[се бара извор] со истакнатиот аргентински астрофизичар Хорхе Сахаде (1915–2012), директор на опсерваториите Ла Плата и Кордоба и поранешен претседател на IAU, со кого објавила за ѕвездената спектроскопија.[3]

Астероидот од главниот појас 5793 Рингуелет, откриен од персоналот на опсерваторијата Феликс Агилар во Ел Леонсито во 1975 година, бил именуван во нејзина чест. Наводот за именување бил објавен на 26 септември 2007 година ( M.P.C. 60727 ).[4]

Поврзано[уреди | уреди извор]

  • 2605 Сахаде, астероид од главниот појас именуван по Хорхе Сахаде

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. (1975) Pikelner. Berlin, Heidelberg: Springer Berlin Heidelberg. стр. 159–159.
  2. Cruzado, Alicia; Ringuelet, Adela E. (2000). „On the Fe II Dielectronic Recombination in Stellar Envelopes“. International Astronomical Union Colloquium. 175: 492–493. doi:10.1017/s0252921100056335. ISSN 0252-9211.
  3. (2605) Sahade (англиски). Berlin, Heidelberg: Springer Berlin Heidelberg. 2007. стр. 213–213. doi:10.1007/978-3-540-29925-7_2606. ISBN 978-3-540-00238-3.
  4. Williams, Gareth V.; Spahr, Timothy B. (2015). Minor Planet CenterMinor Planet Center (MPC). Cham: Springer International Publishing. стр. 719–730.

Грешка во наводот: Ознаката <ref> со име „MPC-Ringuelet“ определена во <references> не се користи во претходен текст..
Грешка во наводот: Ознаката <ref> со име „IAU-active-member“ определена во <references> не се користи во претходен текст..
Грешка во наводот: Ознаката <ref> со име „springer-Sahade“ определена во <references> не се користи во претходен текст..
Грешка во наводот: Ознаката <ref> со име „Ringuelet-1984“ определена во <references> не се користи во претходен текст..

Грешка во наводот: Ознаката <ref> со име „MPC-Circulars-Archive“ определена во <references> не се користи во претходен текст..