Агусан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сливот на реката Агусан

Агусан е трета по големина река на Филипините. Должината е 350 км, површината на одводниот слив е 10.921 км² [1] [2]. Тече во североисточниот дел на островот Минданао, низ територијата на пет провинции: Источен Давао, Северен Давао, Долината Компостела, Јужен Агусан и Северен Агусан. Потекнува од провинцијата Источен Давао, во близина на планината Тагубуд, 1651 м надморска височина. Се влева во заливот Бутуан ( Минданао Море ), во близина на градот Бутуан.

Тече низ долината Компостела со широчина од 32 до 48 км.

Територијата од околу 20.000 хектари е покриена и со дива флора и со земјоделско земјиште. Голем дел од долината е мочурлив.

Главните притоки се Катгасан и Умајан.

Географски, сливот на Агусан е поделен на три подбасени, топографски: горен, среден и долен.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Kundel, Jim (2007-06-07). „Water profile of Philippines“. Encyclopedia of Earth. Посетено на 2008-09-30. Занемарен непознатиот параметар |dead-url= (help)
  2. „Technical Assistance To The Republic of the Philippines For A Master Plan For the Agusan River Basin“ (PDF). Asian Development Bank. December 2004. Архивирано од изворникот (PDF) на 2006-09-21. Посетено на 2008-08-09. Занемарен непознатиот параметар |dead-url= (help)