Агрипин Александриски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Агрипин Александриски
Патријарх на Александрија
ЦркваАлександриска црква
Ракоположен167
Службата завршила178
ПретходникКеладион
НаследникЈулијан
Лични податоци
ЗанимањеПатријарх на Александрија

Агрипин Александриски бил Патријарх на Александрија во периодот од 167 до 178 година. Тој е признаен како папа на некогашната единствена Александриска црква, односно од страна на денешната Коптска православна црква и Грчка православна црква на Александија.