Јулијан Александриски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Јулијан Александриски
Патријарх на Александрија
ЦркваАлександриска црква
Ракоположен178
Службата завршила189
ПретходникАгрипин
НаследникДеметриј
Лични податоци
ЗанимањеПатријарх на Александрија

Јулијан Александриски бил Патријарх на Александрија во периодот од 178 до 189 година. Тој е признаен како папа на некогашната единствена Александриска црква, односно од страна на денешната Коптска православна црква и Грчка православна црква на Александија.