Прејди на содржината

Агнес Мутспил

Од Википедија — слободната енциклопедија
Muthspiel.png

Агнес Мутшпил (родена Агнес Гахбауер : 8 февруари 1914 - 3 мај 1966 година) била сликарка од Салцбург, претставник на „Салцбуршката група“ уметници кои дошле до израз во текот на 1950-тите.[1][2][3][4]

Животот[уреди | уреди извор]

„Во контекст на делото на [Агнес Мутшпил], „наивна“ значи непоколеблив непоколеблив директен начин на кој таа ја преточи својата секојдневна визија за нејзиното животно искуство на нештата во сликарство. Секојдневниот живот за неа беше интензивна работа ... Агнес Мутшпил е сликар на свет во пропаѓање, за кој таа ниту жали, ниту романтизира. Таа самата посегнува кон светот: таа самата е родена во него“.
"Наивна, применета на неа, значи непрекинат, недоволно, директен начин со кој го преточила своето животно искуство, нејзиниот секојдневен поглед на нештата во сликарство. Нејзиното секојдневие војна интензивна. ... , но не е желна или романтична Таа се спушти надолу, беше родена таму.“[3]
Gerhard Amanshauser

Агнес Гахбауер е родена во Салцбург, најстарата ќерка на Хајнрих и Агнес Гахбауер. Учела во средно училиште, а потоа во т.н. „Akademisches Gymnasium“ (средно училиште) во градот. Во 1938 година се омажила за д-р Ханс Мутспил, помлад судија. Тој бил убиен само три години додека служеше како војник на рускиот фронт . За време на воените години, таа добила настава во катедралната презвитерија, веројатно во очекување да влезе во верски ред . Подоцна била принудена да се пресели во Хановер . По војната, таа помина два мандата студирајќи етика и логика како студент по филозофија на Универзитетскиот теолошки факултет, назад во Салцбург .[2] Сепак, нема индикации дека таа некогаш станала калуѓерка или дека го завршила својот степен.

Во социјална смисла, за време на повоените години, младата вдовица се поврзувала со голем број уметници, како што се Макс Пејфер Ватенфул, Каспар Нехер и Херберт Брајтер . Самата Агнес Мутспил станала самоук уметник и, почнувајќи од 1950 година, уживаше се поголем успех на меѓународно ниво.[2] Нејзината рана работа ја почитувале новооткриената традиција на доцниот експресионизам, но таа сè повеќе се ослободуваше од модерните предрасуди и стана, во најдобра смисла, „наивен уметник“. По 1974 година, таа почнала да се гледа како претходник на краткотрајното уметничко движење „Наивен на Салцбургер“.[5] Агнес Мутшпил главно сликала со маслени бои, но имала и акварели, скици и принтови. Таа сакала да прави слики од нејзиниот роден град, особено фаворизирајќи ги неговите различни кули и полуформални градини. Имало слики од нејзината сопствена градина. Имало и слики од Рим, град за кој како посветен католик чувствувал посебен афинитет, и од островот Понца кој често го посетувала.[6]

Агнес Мутшпил станала уште подобро општествено поврзана меѓу уметничко-интелектуалната елита на Салцбург. Нејзиниот круг на пријатели го вклучувало скулпторот Тони Шнајдер-Манзел, композиторите Готфрид фон Ајнем и Карл Орф, поетите Вернер Бергенгруен и Герхард Аманшаузер, заедно со колегите уметници Едуард Баумер и Пол Флора и, навистина, иконичниот полиматолдрах .[2]

Во 1966 година, Агнес Мутспил била добитник на наградата Теодор Кернер .[7]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Agnes Muthspiel: 1914 Salzburg – 1966 Salzburg“. Österreichische Galerie Belvedere, Wien. Посетено на 15 June 2021.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 „Muthspiel Agnes; Malerin“. BRILL Deutschland GmbH (V&R eLibrary), Göttingen: 2340. doi:10.7767/9783205793489-014. Посетено на 15 June 2021. Наводот journal бара |journal= (help) Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „ASMlautV&R“ е зададен повеќепати со различна содржина.
  3. 3,0 3,1 Gerhard Amanshauser (1986). Agnes Muthspiel. Galerie Welz, Salzburg. ISBN 978-3853491140.
  4. Rosina König-Hollerwöger: Agnes Muthspiel. Sonderwege der österreichischen Nachkriegsmalerei. Eine Bestandsaufnahme. Magisterarbeit an der Kultur- und Gesellschaftswissenschaftlichen Fakultät der Universität Salzburg, 2007.
  5. Claus Maria Meyer (compiler-editor); Peter Krackowizer (compiler-editor); Andrea Loidl (compiler-editor). „Agnes-Muthspiel-Weg“. Dr. Franz Martin: Salzburger Straßennamen. Verzeichnis der Straßen, Gassen, Plätze, Wege, Brücken, Tore und Parks mit Erklärung ihrer Namen. Salzburger Nachrichten Verlagsgesellschaft m.b.H. & Co.KG. Посетено на 15 June 2021.
  6. „Agnes Muthspiel“. Galerie Welz, Salzburg. Посетено на 15 June 2021.
  7. „... Auszeichnungen“. Muthspiel, Agnes. Österreichische Galerie Belvedere, Wien .... Künstlerdokumentation des Belvedere. Посетено на 15 June 2021.