Автошкола

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ученик што се обучува во Англија

Автошкола (погрешно: авто школа) или возачка обука — образовна установа каде што се одвива обука за возење.[1][2] Тие се поделени во следниве категории:

  • B — автомобили, триколки и четириколки, чија тежина не надминува 3,5 тона; Можете да изберете да учите рачно или автоматик;
  • A — мотоцикли;
  • C — камиони со тежина над 3,5 тона;
  • F — земјоделски возила како на пример трактори;
  • D — 9–16-седишни автомобили и автобуси со приколки, како и автобуси со две кабини;
  • Е — оваа буква се користи за дополнување и разјаснување на возилото.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „The Importance of Driver's Education | Defensive Driving School“ (англиски). 2023-03-27. Посетено на 2023-11-07.
  2. „Coastline Academy“. coastlineacademy.com. Посетено на 2023-11-07.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]