Авионска несреќа над Перм (14 септември 2008)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Авионската несреќа на летот на Аерофлот-Норд бр.821 се случи над градот Перм на 14 септември 2008 кога авион Боинг 737-500 обраќајќи се на релација Москва-Перм несреќно се урна во мочуриште приближувајќи сè до аеродромот Големо Савино.

Окоолности[уреди | уреди извор]

Авионската несреќа се случила во 05:10 по локално време кога авионот Боинг 737-500 кој приближувајќи сè до пистата на аеродромот поради обилните врнежи и појавата на магла изгубил контрола на 1,500m од пистата и несреќно завршил во мочуришните предели во југозападниот дел од градот.

Причини за несреќата[уреди | уреди извор]

По првичните проценки, како причина за несреќата се посочува откоажувањето на еден од моторите на авионот.

Патници и екипаж[уреди | уреди извор]

Во моментот на несреќата во авионот се наоѓале 81 патник меѓу кои 6 деца и 6 членови на екипажот од Архангелск и сите загинале.[1].

На авионот се наоѓеле и 16 странски државјани од:Азербејџан, Украина, Франција, Швајцарија, Латвија, САД, Германија и Турција. Тројца патници кои поседувале билети поради некои причини го испуштиле летот.

Во катастрофата загина и советникот на рускиот претседател и генерал Генадиј Трошев.

Држава Број на загинати патници
 Русија 65
 Азербејџан 7
 Украина 5
 Франција 1
 Швајцарија 1
 Латвија 1
 САД 1
 Германија 1
 Турција 1

За авионот[уреди | уреди извор]

Авионот Боинг 737-500 со регистарски број VP-BKO бил произведен во 1992. Претходно бил користен од кинеската авиокомпанија Air China. Авионот бил позајмен за периодот од 28 јули 2008 до 21 март 2013. Името на лизинг компанијата Pinewatch Limited.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • Изглед на авионот по несреќата
  • Изглед на авионот во април 2008, на аеродромот Ксиамен Кина
  • „88 луѓе загинаа во авионска несреќа на авион Боинг 737 над Перм publisher=Лента.ru“. 2008-09-14. Недостасува права црта во: |title= (help)
  • „Материјали за несреќата на веб страната на РИА вести“.
  • местото на несреќата Wikimapia.org