Авил Александриски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Авил Александриски
Патријарх на Александрија
Црква Александриска црква
Ракоположен 83
Службата завршила 95
Претходник Анијан
Наследник Кедрон
Лични податоци
Занимање Патријарх на Александрија

Авил Александриски бил Патријарх на Александрија во периодот од 83 до 95 година. Тој е признаен како папа на некогашната единствена Александриска црква, односно од страна на денешната Коптска православна црква и Грчка православна црква на Александија.