Кедрон Александриски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кедрон Александриски
Патријарх на Александрија
Црква Александриска црква
Ракоположен 96
Службата завршила 106
Претходник Авил
Наследник Прим
Лични податоци
Занимање Патријарх на Александрија

Кедрон Александриски бил Патријарх на Александрија во периодот од 96 до 106 година. Тој е признаен како папа на некогашната единствена Александриска црква, односно од страна на денешната Коптска православна црква и Грчка православна црква на Александија.