Џејмс ван Ален

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Џејмс ван Ален
James van Allen.jpg
Џејмс Алфред ван Ален
Роден септември 7, 1914(1914-09-07)
Маунт Плезент, Ајова, САД
Починал август 9, 2006(2006-08-09) (воз. 91 г.)
Ајова
Живеалиште САД
Националност Америкаско
Полиња вселенски научник/филозоф
Установи Универзитет на Ајова
Образование Веслејан Колеџ во Ајова
Универзитет на Ајова
Познат по Ван Аленов радиоактивен појас
Влијаел врз Џејмс Хансен
Поважни награди Човек на годината, TIME Магазин, 1960
Национален медал на Науката, 1987
Награда Крафорд, 1989

Џејмс ван Ален (7 септември 1914 - 9 август 2006) бил американски физичар.

Ван Ален во педесеттите години на 20 век пронаоѓал и конструирал инструменти за американските сателити. Во 1958 год. инструментот на Ван Ален, што се наоѓал на првиот американски сателит „Експлорер 1“, околу Земјата открил два големи појаси на зрачење во облик на тркало, во кои остануваат наелектризираните честички. Појасите го добиле името според Ван Ален.