Џејмс Веб

Од Википедија — слободната енциклопедија
Веб во 1966 г.

Џејмс Едвин Веб (англиски: James Edwin Webb; 7 октомври 190627 март 1992) — американски државник. Не се специјализирал за некоја техничка област, туку за општо раководство во финансии, човечки ресурси и право. Затоа, во текот на својата кариера тој водел различни владини агенции: работел како помошник на конгресмените Едвард Пју и Оливер Макс Гарднер, работел како заменик државен секретар во американскиот Државен департман и бил директор на Бирото за буџет во канцеларијата на претседателот Труман. Служел и како директор за човечки ресурси за Sperry Gyroscope. Тој немал искуство во воздушната област и немал специјално образование, но бил раководител на НАСА од 1961 до 1968 г. Вселенскиот телескоп „Џејмс Веб“ е именуван во чест на Веб.

Животопис[уреди | уреди извор]

Џејмс Веб се родил во 1906 г. во Тели Хо, округ Гранвил, Северна Каролина. Неговиот татко, Џон Фредерик Веб, ја држел должноста началник за сегрегираните државни училишта во округот Гранвил, а неговата мајка била Сара Горхам Веб.[1][2] Завршувајќи го своето факултетско образование на Универзитетот во Северна Каролина во Чапел Хил, Веб се стекнал со диплома за уметности во образованието во 1928 г. и бил член на братството Акација. Заземајќи поинаков пат, Веб станал втор поручник во Маринскиот корпус на САД, служејќи како пилот на Маринскиот корпус од 1930 до 1932 г. По неговата воена служба, продолжил со право на Правниот факултет на Универзитетот Џорџ Вашингтон, добивајќи ја титулата доктор на правни науки во 1936 г. Истата година, Веб добил прием во адвокатурата на округот Колумбија.

Во 1938 г., Веб се оженил за Петси Ејкен Даглас, и имале две деца. Имено, Џејмс Веб исто така бил слободен ѕидар, додавајќи уште еден слој на неговиот разновиден и остварен живот.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Sumner, Jim. „Tar Heels in Space“ (PDF). NC Museum of History. Архивирано од изворникот (PDF) на April 17, 2012.
  2. „History of North Carolina: North Carolina biography, by special staff of writers“. 1919. Архивирано од изворникот January 14, 2024. Посетено на January 3, 2023.
  3. „Famous Freemasons (A – Z) – THE END“. March 3, 2018. Архивирано од изворникот December 25, 2021. Посетено на March 13, 2020.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]