Џери Шацберг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Џери Шацберг
Роден(а)26 јуни (93 г.)
Бронкс, Њујорк, САД
ЗанимањеРежисер и фотограф
Страница
http://www.jerryschatzberg.com/

Џери Шацберг (роден на 26 јуни 1927 година) — американски фотограф и филмски режисер .

Кариера[уреди | уреди извор]

Шацберг е роден во еврејско семејство на крзнари и пораснал во Бронкс.[1] Фотографирал за списанија како Вог, Ескваер и МекКолс .[2] Дебитирал како режисер во 1970 година со филмот „Загонетката за детето што се уништи“, со Феј Данавеј во главната улога .[3] Следни негови филмови во кои се потпишал како режисер се: "Паника во паркот на иглите“, во кој глуми Ал Пачино, во 1971 година, "Страшило[4] кој ја подели главната награда на Канскиот филмски фестивал во 1973 година,[5] "Заведувањето на Џо Тинан",[6][7] "Нескротливата роза" со Вили Нелсон, "Неразбран“ (според романот на Флоренс Монтгомери ) и "Улична школа" во 1987 година, што му ја донесе на Морган Фримен првата номинација за Оскар.[8][9][10]

Беше член на жирито на Канскиот филмски фестивал во 2004 година .[11]

Како професионален фотограф, една од најпознатите слики на Шацберг беше насловната фотографија за албумот „ Блондинка на Блондинка“ на Боб Дилан, објавен во 1966 година.[12] Колекцијата на слики од Шацберг за Дилан беше објавена од „Џенезис публикациjata“ во 2006 година, со наслов „ Тенка дива жива“ .[2]

Шацберг живее во Њујорк, каде работи на неколку филмски проекти, вклучувајќи го и продолжението на Страшило, заеднички напишано со поранешниот публицист на Брус Спрингстин, Сет Коен.[13]

Личен живот[уреди | уреди извор]

Шацберг се разведе во Сидад, Хуарез, Мексико во 1968 година по единаесет години поминати одделено од сопругата Корин, која одбивала да го прекине бракот после пет години живеење заедно.[14] Парот има две деца. За време на разводот, Шацберг беше широко познат како свршеникот на Феј Данавеј [15] но Данавеј го напушти Шацберг за глумецот Марчело Мастројани во 1968 година.[16] Бракот на Шацберг со француско-американската глумица Морин Кервин од 1983 година заврши со развод во 1998 година.

Филмографија[уреди | уреди извор]

 • Загатката за детето што се уништи - 1970 година
 • Паника во паркот на иглите - 1971 година
 • Страшило - 1973 година
 • Слатка одмазда - 1976 година
 • Заведувањето на Џо Тинан - 1979 година
 • Нескротливата роза - 1980 година
 • Неразбран - 1984 година
 • Не толку мала афера - 1984 година
 • Улична школа - 1987 година
 • Клинтон и Нејдин - 1988 година
 • Повторна средба - 1989 година
 • Бен Гурион - 1992 година (пилот-епизода на L'encyclopédie audio-visuelle ) [17]
 • краток филм во рамките на компилацискиот проект Lumière et compagnie - 1995 година
 • Денот кога - 2000 година

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Alex Kasriel: Interview Jerry Schatzberg with "THE JEWISH CHRONICLE ONLINE", November 27, 2008
 2. 2,0 2,1 „In pictures: Dylan on show“. BBC News. 2006-07-03.
 3. Cocks, Jay (1971-02-15). „Predictable Embarrassment“. TIME. Архивирано од изворникот на 2013-08-24. Посетено на 2021-03-22.
 4. Nottle, Diane (1973-07-27). „Scarecrow not impressive“. Daily Collegian (Penn State). Архивирано од изворникот на 2016-03-03. Посетено на 2021-08-10.
 5. „U.S. Film Shares Cannes Prize“. Los Angeles Times. 1973-05-26. стр. B9. The Cannes Film Festival Grand Prix Friday was awarded jointly to the American film "Scarecrow" by Jerry Schatzberg and the British entry "The Hireling" bv Alan Bridges.
 6. Rich, Frank (1979-08-20). „Split Ticket“. TIME. Архивирано од изворникот на 2013-08-23. Посетено на 2021-03-22.
 7. Maslin, Janet (1979-08-17). „Screen: Alan Alda Writes and Stars in 'Joe Tynan'; Coping With Fame“. The New York Times. стр. C6.
 8. Cocks, Jay (1971-08-02). „Straight Shooters“. TIME. Архивирано од изворникот на 2008-04-08. Посетено на 2021-03-22.
 9. Greenspun, Roger (1971-07-14). „Screen: Schatzberg's 'The Panic in Needle Park'; Drug Addicts Trapped on Upper West Side Kitty Winn and Pacino Are Ill-Fated Lovers“. The New York Times.
 10. Ciment, Michel. „Biography“. Jerry Schatzberg's Official Website. Архивирано од изворникот на 2007-03-16.
 11. Michael, David (2004-05-13). „Cannes Opens with a Bang“. Film Stew. Архивирано од изворникот на 2011-06-06. Посетено на 2021-03-22.
 12. „Unimpeachable Film“. The New York Sun. 2007-07-27. Архивирано од изворникот на 2021-01-18. Посетено на 2021-03-22.
 13. http://sethcohenpr.com/
 14. „Milestones“. TIME. 1968-05-17. Архивирано од изворникот на 2008-11-23. Посетено на 2021-03-22. Divorced. Jerry Schatzberg, 40, fashion photographer, novice film director and Faye Dunaway's fiancé; by Corinne Schatzberg; on grounds of incompatibility; after 18 years of marriage, two children: in Juárez, Mexico.
 15. Wilson, Jane (1968-03-10). „Faye's Way“. Los Angeles Times. стр. N18. The door of Faye Dunaway's suite at the Hotel George V in Paris opened slowly and cautiously. I was confronted by a dark-haired man wearing a world-weary expression, a black sweater and a droopy Bolivian bandit's moustache. I guessed that this must be Jerry Schatzberg, 40-year-old fashion photographer and Miss Dunaway's true love of two years' standing. He looks about 30, and was once the hero of an article in the late New York Herald Tribune entitled, The Sweet Life of Jerry Schatzberg.
 16. Dunaway, Faye; Sharkey, Betsy (1997). Looking for Gatsby (англиски). Simon and Schuster. стр. 186–187. ISBN 9780671675264.
 17. https://www.imdb.com/title/tt2706678/?ref_=nm_flmg_dr_3