Џек Веб

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Џон Рандолф "Џек" Веб (2 април, 1920 година - 22 декември 1982), исто така познат под псеудонимот Џон Рандолф и Престон Вуд, е американски актер, телевизиски продуцент, режисер, и сценарист, кој е најпознат по неговата улога како Наредникот Џо Фрајдеј во телевизиската серија "Полициска мрежа" . Тој исто така бил основач на неговата сопствена продукциска компанија, Марк VII Лимитед (eng. Mark VII Limited )

Ран живот[уреди | уреди извор]

Веб бил роден во Санта Моника, Калифорнија, син на Маргарет (родена Смит) и Самуел Честер Веб. Тој израснал во бункер Хил од Лос Анџелес . Неговиот татко го напуштил домот пред Веб да се роди , Веб никогаш не го запознал . Тој бил одгледан во Римокатоличката црква од својата Ирско/Американско родена мајка . Еден од станарите во куќата на неговата мајка бил екс-џезмен кој му дал доживотен интерес на Веб за џезот давајќи му снимка од Bix Beiderbecke's "At the Jazz Band Ball”

Во доцните 1920-тите и почетокот на 1930-тите, Веб живеел во парохијата на Пресвета Богородица во Лорето црквата и учел во основното училиште на парохоијата ,Еко Парк , каде што работел како помошник во црква. Тој потоа учел во Белмонт високата школа, и подоцна, на Универзитетот на Свети Јован, Минесота, каде што студирал уметност. Во средното училиште, Веб бил студентски претседател. Во текот на Втората светска војна, Веб бил војник во Армијата на воздухопловните сили на САД , но тој бил " исфрлен "од летачката обука. Пред тоа да се случи , тој самиот дал отказ .

Кариера[уреди | уреди извор]

Глума[уреди | уреди извор]

По неговиот отказ , тој се преселил во Сан Франциско, каде што за време на војната недостатокот на спикери го довело до привремено основање на негово сопствено радио шоу на KGO Радио ABC. Џек Веб Шоуто било половина час комедија кое што имало ограничена изведба на ABC радио во 1946 година. Од 1949 година, тој ја напуштил комедијата за драма, и глумел во Пат Новак фор Хајар (eng. Pat Novak for Hire) , радио шоуто потекнувало од КФРЦ (eng.KFRC ) за човек кој работел како нелиценциран приватен детектив.


Радио-шоутa на Веб ги вклучувал Џони Modero, Пјер 23; Џеф Реган, детектив; Убиство и г-дин Мелоун и Еден од седум. Веб ги обезбедил сите гласови на Еден од седум, често енергично напаѓајќи ги расните предрасуди.

Неговите најпознати филмски улоги биле Маринскиот корпус, воен инструктор на островот Парис во 1957 филмот со Дон Дубинс како неискусен морски прост војник .

Веб бил побаран да ја игра улогата на Вернон Вормер , декан на Фабер колеџ, во National Lampoon's Animal House , но тој тоа го одбил како луд.

Драгнет и Стардом[уреди | уреди извор]

Веб имал огромна улога како кривичен лаборантски техничар во филмот “ Одеше во ноќта” во 1948, базиран на вистинскиот живот на убиецот на автопатот Калифорнија –Патролмен од страна на Ервин Вокер, ветеран во Втората светска војна и полициски работник во Калифорнија . Филмот бил снимен во краток документарец со техничка помош обезбедена од детективот –наредник Марти Вин во полициската станица Лос Анџелес .

Со многу помош од Марти Вин и легендарниот LAPD шеф Вилијам Х. Паркер, ја промовирал полицска мрежа на НБЦ (eng.NBC) Радио во 1949 година и траела до 1954 година. Потоа била превземена како телевизиска серија од НБЦ , која се емитувала во епизоди секоја сезона од 1952-1959. Веб го играл Џо Фрајдеј , а Бартон Јарборугх , со –играч , како Бен Ромеро. По смртта на Јарборугх , Бен Александер се придружил за кастингот како директор , Френк Смит.

Веб бил ситничар . Тој верувал дека гледачите сакаат "реализам" и се обидувал да им го даде . Веб имал огромна почит на оние кои го спроведувале законот. Тој често велел ,во интервјуата, дека бил лут за подложеноста на полицијата од страна на печатот и јавноста за "смешна сума" . Веб бил , исто така, импресиониран од долгите часови, ниски плати, како и повреда на должноста меѓу полициските инспектори , особено во ЛАПД (eng.LAPD), кој бил познат по службениците кои биле болни или повредени во вршење на службената должност. Во објавувањето на неговата визија во Драгнет , Веб рекол дека имал намера да направи услуга на полицијата прикажувајќи ги како херои во ниската работничка класа . Драгнет се одалечува од поранешните портретети на полицијата во шоуа како Џеф Реган и Пат Новак, кој често ги прикажуваале како брутални, па дури и корумпирани . Според еден технички советник на Драгнет, кога советникот посочил дека неколку околности во една епизода бил крајно неверојатни во реалниот живот, Веб одговорил , "Вие знаете дека, и сега го знам тоа . Но, тоа стара дама во Канзас никогаш нема да ја знае таа разлика ". Драгнет станала успешна телевизиска емисија во 1952 година. Бартон Јарборгух починал од срцев удар во 1951 година, по снимањето на само две епизоди, и Барни Филипс (во улога на Ед Џејкобс) и Херберт Елис (директор Френк Смит) привремено зачекориле како партнери. Старото радиот и филмскиот актер Бен Александар ја превзеле улогата на весел, крупен директор Френк Смит. Александар бил популарен и останал како член се до затварањето на шоуто во 1959 година. Во 1954 година со целосна изработка серијата била пуштена , во кој глуми Веб, Александар, и Ричард Бун. Драгнет започнл со нарација на Џорџ Фенемен : "Приказната што ја гледате е вистинита. Имињата се променети за да се заштитат невините.". Веб ќе интонира, "Ова е градот -. Лос Анџелес, Калифорнија" Тој потоа направил историски или тематски точки, опишувајќи ги своите должности, неговиот партнер и шеф на епизодата. На крајот на секој шоу, Фенемен ја повторувал својата воведна нарација, ревидирајќи : "Приказната која штотуку ја гледавте е вистинита .Имињата се сменети за да се заштитат невините.". Вториот најавувач, Хал Гибнеј , тогаш , најчесто , давал датуми и ги одредувал судниците каде испитувања биле одржани за осомничените, најавувајќи ја пресудата по рекламните паузи. Многу осомничени биле прогласени за виновени на крајот на Драгнет .

Во раните денови на Драгнет , Веб продолжил да се појавува во филмови, особено како најдобар пријател на ликот Вилијам Холден во 1950, Били Вајлдер во филмот Заоѓање Булевар. Во 1950 година, Веб се појавил заедно со 1960 Драгнет - партнер, Хари Морга во филмот Темниот Град , кој исто така бил спремен за првата појава на екран на овој нов млад актер по име Чарлтон Хестон. Во 1951 година, Веб вовел краткотрајнa радио - серија, Блузот на Пит Кели, со цел да ја воведе музиката што тој ја сакал за пошироката публика. Тоа шоу станало основа за 1955 годишен филм со истото име. Во 1959 година била емитувана телевизиски. Но не била многу успешна.

Во почетокот на 1960-тите Веб се здружил со актерот Џефри Хантер за да формираат Аполо Продукција. Тие ја направиле ТВ серијата , “ Храмот Хјустон” . Во 1963 година, Веб ја презел функцијата од Вилијам Тор како извршен продуцент на ABC детективската серија, 77 Сансет Стрип . Тој придонел за големите промени во програмата и го задржал само Ефрем Зимбалист Џуниор, во улога на Стјуарт Бејли. Но, исходот бил катастрофален .

Во почетокот на 1967 година, Веб создал и почнал да глуми во нова верзија на Драгент за НБЦ , овој пат за Универзал телевизија( eng. Universal Television ) . Хари Морган глумел како директорот Бил Генон. (Бен Александар бил недостапен, односно тој бил глумец во Фелони Скуад (eng. Felony Squad на ABЦ.). Филмот бил базиран на сериските убиства на Харви Глетмен . ТВ серијата била повторена во 1970 година. Се разликувал од оригиналната серија, годината на создавањето на истата била додадена во насловот (Драгент 1967 година, Драгент 1968, итн.) Обновувањето нагласило превенција на криминалот и обраќање кон јавноста. Во нејзините обиди за решавањето на современата наркоманска култура на малдите (како на пример епизодите од " ЛСД приказната" ,во потрага по глумецот Мајкл Барнс како Бенџамин Џон "Блу Бој" Карвер, изгласана како 85-најдобра ТВ епизода на сите времиња од страна на TV Guide и TV Land ) се воделе некои епизоди на тема да се постигне култтурен статус поради нивните обиди да се биде "со-тоа. Во 1970-тите Веб почнал да го проширува својот Марк VII Ограничен (eng. Mark VII Limited ) во други емисии. Најуспешен во неговате 1970- тите напорите била Итно! , којшто ни ја прикажува новата фармацевска програма на Лос Анџелес Контри Фајер оддел . Емисијата постигнала огромен успех , од 1972-79.

Личен живот[уреди | уреди извор]

Личниот живот на Веб бил подобро дефиниран од страна на неговата љубов кон џезот отколку од неговиот интерес во полициската работа . Неговиот доживотен интерес во корнет и расно толерантениот однос му дозволил да се движи лесно во џез културата, каде што се сретнал со пејачка и актерка Џули Лондон. Тие се венчале во 1947 година, имале ќерки, Стејси (1950-1996) и Лиза (роден 1952) и се развеле во 1954 година. Потоа, тој се оженил со Дороти Товн во 1955 година, развоедувајќи се во 1957 година, поранешната Мис на САД Џеки Лугхери (со кого бил во брак од 1958-1964), и Опал Рајт, кој се венчале во 1980 година и останала вдовица по неговата смрт во 1982 година.

Стејси Веб овластена и соработик на книга, Само факти, Мадам; Овластената биографија на Џек Веб, Создателот на Драгент , Адам-12, и Итно! , од кои Даниел Мојер и Јуџин Алварез биле основните автори. Таа била објавена во 1999 година. Стејси не доживеала да го види објавувањето на книгата,кои биле убиени во сообраќајна несреќа три години пред тоа .

Смрт[уреди | уреди извор]

Џек Веб почнал да работи на скрипти за повторно емитување на Драгент со Кент Мек Корд како негов партнер. Но пред да почнат подготовките , тој починал од срцев удар во 1982 година на возраст од 62. Тој бил погребан во Форест Лавн , на горбиштата Холивуд Хилс во Лос Анџелес, и му биле приреден погреб со целосни полициски почести. Градоначалникот Том Бредли од Лос Анџелес им наредил на сите знамињата да се спуштат на половина копје во чест на Веб.