Џезаир Реџепи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Џезаир Реџепи
Роден/а2 септември 1983
Тануше, Гостиварско
Занимањесликар, вајар, конзерватор

Џезаир Реџепи (албански: Xhezair Rexhepi; Тануше, Гостиварско, 2 септември 1983) — македонски сликар, вајар и конзерватор.

Животопис[уреди | уреди извор]

Реџепи е роден во село Тануше, Горна Река на 2 септември 1983 година. Акaдемската наобразба ја добил на Факултетот за ликовни уметности во Тетово, a по завршувањето на Факултетот за ликовни уметности, својата работа од 2011 година ја посветил во Конзерваторскиот центар во Гостивар, но паралелно со конзерваторската активност забележително е и негово авторско творештво. Првата негова самостојна изложба била во Скопје во Културно Информативниот Центар во 2016 година, но изложувал и во Чифте амамот во 2017 година.[1] Живее и твори во Гостивар.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Изложба на скулптури од Џезаир Реџепи во Чифте амам. Архивирано од изворникот на 2017-11-18. Посетено на 2017-11-17.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]