Џаст Џек

Од Википедија — слободната енциклопедија
Џаст Џек на Циришкото Езеро (2007)

Џек Кристофер Олсоп (Jack Christopher Allsopp) познат по уметничко име Џаст Џек, е англиски музичар. Тој најпрво се прославил со објавувањето на неговиот сингл „ Starz in their Eyes“ од 2007 година, кој достигнал број два на табелата на синглови во Велика Британија . Оттогаш е познат и по песните „ Embers“, достигнувајќи број 17, и „ The Day I Died“, кој се искачил на 11-тото место, и песната „Writer's Block “.

Позадина[уреди | уреди извор]

Роден e во Камден, Алсоп пораснал слушајќи денс музика вклучувајќи брејк денс, електро хип-хоп и хаус . Аматерски брејк-танчер на осум години, започнал со диџејство на 15-годишна возраст и наскоро се потопил во диџејската култура во Велика Британија.[1]

По завршувањето на студиите за дизајн на мебел на Универзитетот Кингстон, тој се запишал на курс за производство на музика, за да може да ја подобри својата свесност за земањето примероци и неговиот потенцијал за употреба. Тој продолжил да вежба да го усовршува својот звук ноќе и да презема низа работни места на ден.[2]

Кариера[уреди | уреди извор]

Деби-албумот на Алсоп, насловен како „The Outer Marker “, издаден во 2002 година од независната „РГР Рекордс“, била колекција песни за модерниот живот, врските и притисоците на социјалните ситуации. Албумот опфатил три сингла „Paradise (Lost & Found)“, „Snowflakes“ и „Triple Tone Eyes“.[3]

Тој не се здобил со слава сè до 2007 година, следејќи го своето ТВ-деби на Би-Би-Си2 подоцна ... со oolулс Холанд, а потоа и во емисијата на Канал 4, Проектот за петокот, каде што го изведел синглот „ Старц во нивните очи “, број два во табелата за синглови во Велика Британија . Следните три синглови од албумот Overtones, „ Glory Days “, „ Writer's Block “ и „ No Time “ не ги направиле во првите триесет. „Starz in Their Eyes“ бил прикажан и на модната ревија Долче и Габана лето 2008 година, како и на играта Kinect Sports Xbox 360 Kinect .[4] Тој исто така соработувал со Кајли Миног на песната „Зборувам премногу“, за американското издание на Overtones .

Алсоп настапил на Гластонбери фестивал, V фестивал и Т4 на плажа во 2007 година и повторно на Гластонбери фестивал во 2009 година. Настапувал и на Гилфест во 2010 година.

Тој го издал својот трет албум All Night Cinema на 31 август 2009 година, на кој му претходел неговиот прв сингл " Embers ", кој ја имал својата премиера на BBC Radio 1 на 12 јануари 2009 година,[5] и вториот сингл " The Day I Die ", кој станал Вториот највисок сингл на топ листи на Џек на табелата во Синглови на Обединетото Кралство, достигнувајќи број 11. И двата синглови се искачиле во топ 20. Оригиналниот избор за втор сингл бил „Доктор доктор“, но објавувањето на синглот било одложено.

Една третина ЕП наслов Живот Лекции бил објавен на 6 мај 2016 Читај повеќе преку The Rocket рекорд компанија, својот прв албум од 2009 година [6]

Тој продолжи да го издава својот четврти албум „Што направивме денес“ на 27 октомври во 2017 година. На 20 септември 2019 година, тој издал ЕП со 7 траки наречено Laughing & Crying, кое содржешл четири нови оригинали и три акустични корици.

Дискографија[уреди | уреди извор]

Студио албуми[уреди | уреди извор]

Список на студиски албуми, со избрани позиции на табели и сертификати
Наслов Детали за албумот Позиции на врвни графикони Сертификати
Велика Британија</br> [7]
БЕЛ</br> (ФЛ)</br> [8]
ФРА</br> [9]
IRL</br> [10]
НЛД</br> [11]
SWI</br> [12]
Надворешниот маркер - - - - - -
Овертонови
 • Објавено: 29 Јануари 2007 година
 • Етикета: Меркур
 • Формати: ЦД, дигитално преземање
6 74 25 11 74 69
 • БПИ : Злато [13]
Цело ноќно кино
 • Објавено: 31 Август 2009 година
 • Етикета: Меркур
 • Формати: ЦД, дигитално преземање
22 - 99 - - -
Што направивме денес
 • Објавено: 27 Октомври 2017 година
 • Етикета: Скоро мајчин
 • Формат: ЦД, дигитално преземање
- - - - - -
"-" означува снимка што не направила графикон или не била објавена на таа територија.

Синглови[уреди | уреди извор]

Список на синглови, со избрани позиции на табели и сертификати, покажувајќи ја објавената година и името на албумот
Наслов Година Позиции на врвни графикони Сертификати Албум
Велика Британија</br> [14]
БЕЛ</br> (ФЛ)</br> [8]
БЕЛ</br> (WA)</br> [15]
ГЕР</br> [16]
IRL</br> [10]
ИТА</br> [17]
НЛД</br> [11]
SWI</br> [12]
„Рај (изгубен и пронајден)“ 2002 година - - - - - - - - Надворешниот маркер
„Снегулки“ 2003 година 164 - - - - - - -
„Тројни тонски очи“ - - - - - - - -
„ Старц во нивните очи “ 2007 година 2 29 47 64 2 10 57 26
 • БПИ: Злато [13]
Овертонови
„ Денови на слава “ 32 - - - - - - -
„ Писателски блок “ 74 - - - - - - -
„ Нема време “ 76 - - - - - - -
„ Жар “ 2009 година 17 - - - - - - - Цело ноќно кино
„ Денот кога умрев “ 11 - - - - - - -
„Алхемичар“ 2016 година - - - - - - - - Лекции за живот
"-" означува снимка што не направила графикон или не била објавена на таа територија.

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. BBC Blast interview with Just Jack
 2. Slomowicz, Ron. About.com interview 12 September 2004. Retrieved 16 June 2011.
 3. About.com interview 12 September 2004. Retrieved 16 June 2011.
 4. „Kinect Sports track list“. Rare. 16 November 2010. Архивирано од изворникот на 2 April 2015. Посетено на 21 October 2016.
 5. BBC Radio 1 programme 12 January 2009. Retrieved 16 June 2011.
 6. „Just Jack - Rocket Music“. rocketmusic.com. Архивирано од изворникот на 2016-05-23. Посетено на 2020-11-30. Retrieved 10 May 2016
 7. „Just Jack“ (select "Albums" tab). Official Charts Company. Посетено на 30 October 2013.
 8. 8,0 8,1 „Discografie Just Jack“. ultratop.be. Hung Medien. Посетено на 30 October 2013.
 9. „Discographie Just Jack“. lescharts.com. Hung Medien. Посетено на 30 October 2013.
 10. 10,0 10,1 „Discography Just Jack“. irish-charts.com. Hung Medien. Посетено на 30 October 2013.
 11. 11,0 11,1 „Discografie Just Jack“. dutchcharts.nl. Hung Medien. Посетено на 30 October 2013.
 12. 12,0 12,1 „Discography Just Jack“. swisscharts.com. Hung Medien. Посетено на 30 October 2013.
 13. 13,0 13,1 „BRIT Certified - bpi“ (enter "Just Jack" into the "Keywords" box, then select "Search"). British Phonographic Industry. Посетено на 14 September 2018.
 14. Peak chart positions for singles in the United Kingdom:
 15. „Discographie Just Jack“. ultratop.be. Hung Medien. Посетено на 30 October 2013.
 16. „Just Jack (Single)“. charts.de. Media Control Charts. Посетено на 31 October 2013.
 17. „Search for: Just Jack“. italiancharts.com. Hung Medien. Посетено на 31 October 2013.