Џамија (Долно Маало во Жировница)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Џамија во Долно Маало во Жировница

Поглед на џамијата

Координати: Координати: 41°40′25.3″N 20°35′27″E / 41.673694° N; 20.59083° E / 41.673694; 20.59083
Место Жировница
Архитектура
Минариња 1

Џамија во Долно Маало во Жировницаџамија која се наоѓа во Долно Маало во долнореканското село Жировница.[1]

Архитектура[уреди | уреди извор]

Градбата има квадратна основа и пирамидален кров. На нејзините ѕидови има повеќе залачени прозорци. Џамијата во целост е обоена во бела боја и е покриена со ќерамиди.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. стр. 78. ISBN 978-608-65143-2-7.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]