Џамија (Горно Маало во Жировница)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Џамија во Горно Маало во Жировница

Поглед на џамијата

Координати: Координати: 41°40′33.6″N 20°35′02.6″E / 41.676000° N; 20.584056° E / 41.676000; 20.584056
Место Жировница
Архитектура
Минариња 1

Џамија во Горно Маало во Жировницаџамија која се наоѓа во Горно Маало во долнореканското село Жировница.[1]

Архитектура[уреди | уреди извор]

Градбата има квадратна основа и пирамидален кров. На нејзините ѕидови има повеќе залачени прозорци во два реда. Џамијата во целост е обоена во бела боја и е покриена со ќерамиди.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. стр. 78. ISBN 978-608-65143-2-7.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]