Џамија (Центар во Жировница)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Џамија во Центар во Жировница

Поглед на џамијата

Координати: Координати: 41°40′25.4″N 20°35′10.3″E / 41.673722° СГШ; 20.586194° ИГД / 41.673722; 20.586194
Место Жировница
Архитектура
Минариња 1

Џамија во Центар во Жировницаџамија која се наоѓа во сретселото на долнореканското село Жировница.[1]

Архитектура[уреди | уреди извор]

Градбата има квадратна основа и пирамидален кров. На нејзините ѕидови има повеќе залачени прозорци во два реда. Џамијата во целост е обоена во бела боја и е покриена со ќерамиди. Дворот на џамијата е ограден со метална ограда и бетонски столбови, а во него има бетонска чешма.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска. уред. Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. стр. 78. ISBN 978-608-65143-2-7. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]