Џамија (Асамати)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Џамија (Асамати)
Викиекспедиција Преспа 389.jpg
Поглед на селската џамија во селото Асамати
Основни податоци
МестоАсамати, Македонија
Припадностислам
Архитектонски опис
Архитектонски типџамија
Завршен2004
Особености
Минариња1

Џамија (Асамати) — главна и единствена џамија во селото Асамати, во Општина Ресен, Македонија.[1]

За првпат, во Асамати била изградена џамија во 2004 година. Претходно во селото немало никогаш џамија.[2]

Се кажува дека верниците од ова село своите духовни потреби ги задоволувале во џамијата на селото Грнчари, а дел од нив им припаѓаат на дервишката секта бектијаши, кои не посетуваат џамии. Муслиманските гробишта се во месноста Мемедица, северно од селото.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. 2,0 2,1 Јовановски, Владо (2005). Населбите во Преспа (PDF). Скопје: Ѓурѓа. стр. 46. ISBN 9789989920554. Посетено на 1 декември 2016.


Координати: 40°59′15″N 21°03′13″E / 40.98750° N; 21.05361° E / 40.98750; 21.05361