Прејди на содржината

Џала Брат

Од Википедија — слободната енциклопедија
Jala Brat
Jala Brat in 2016
Роден(а) Jasmin Fazlić
16 октомври 1986(1986-10-16)(37 г.)
Sarajevo, SR Bosnia and Herzegovina, Yugoslavia
Седиште Bosnia and Herzegovina
Занимање
  • Rapper
  • songwriter
  • music producer
  • entrepreneur
СопружникAlma Ikanović (в. 2017)
Музичка кариера
Жанрови
ИнструментиVocals
Период на активност2011–present
Издавачи
  • IMPERIA
Соработници

Јасмин Фазлиќ (роден на 16 октомври 1986 година), познат по неговото сценско име Џала Брат - босански рапер и уметник за снимање на хип-хоп, текстописец и продуцент. Најпознат е по соработката со босанскиот рапер, Буба Корели и пејачката Маја Беровиќ. Џала исто така, претставува Босна и Херцеговина на Евровизија 2016 година од страна на ко-пишување и изведување " Ljubav je " заедно со Dalal, Дин и Ана Rucner, но не успеа да се квалификува во финалето.[1]

Во летото 2016 година, Џала објави дека ќе се кандидира како кандидат за Партијата за демократска акција (СДА) на општинските избори во Босна 2016 година.[2]

Кариера[уреди | уреди извор]

Почеток на кариерата[уреди | уреди извор]

Џала започна да прави рап музика во 2004 година во своето импровизирано хаус-студио. Подоцна, тој формирал хип-хоп група Бленттилон со Смајла и неколку други членови. Нивната кариера започна главно на YouTube. Тој, исто така, направи неколку соло-дела во тој период. Во 2011 година, тој ја издаде својата прва репродукција на ЕП, на која се појави неговата прва песна со Буба Корели.

Работи 2012 година[уреди | уреди извор]

Во 2012 година го издаде својот прв соло албум Ријеш на ријеж. Тој исто така го ослободи ЕП Махала со Штела. Тој, исто така, започна да прави албум Lice Ulice, но сè уште е недовршен. Во 2012 година беа ослободени два сингла ( Lice Ulice и Uzeću vam sve''). Во 2015 година, Дом беше објавен третиот сингл од албумот, откривајќи дека проектот не е откажан, туку само паузиран. Исто така, во 2012 година Џала, заедно со Буба Корели, започна да издава синглови од ЕП СА Сити Сити. Беа објавени 5 синглови, а ЕП беше целосно комплетиран во 2013 година.

Пакт со ѓаволот заедно со Буба Корели[уреди | уреди извор]

На 16 ноември 2014 година беше објавен првиот сингл од албумот „Без Тебе“. Целосниот албум беше објавен на 13 декември 2014 година, по три синглови ( 22, Триндидад и Тобаго и Борба ). Албумот се здоби со огромен успех и Џала и Корели беа најслушаните рапери во Босна и Херцеговина во тоа време.

По успехот на Пакт со ѓаволот, во 2015 година и Џала и Буба Корели започнаа да ја прават својата музика покомерцијална и помалку подземна, како порано. На 6 септември Џала објави единечен Казино. Буба Корели беше затворен во тоа време, а Џала продолжи да прави музика без него до крајот на Евровизија, кога беше ослободен Корели. За време кога Корели е во затвор, Џала објави единечен Дом од албумот Лице улице кој беше посветен на Корели и 3 други рапери кои беа затворени заедно со него. Иако самиот не пееше турбо-фолк, направи неколку дела со турбо-фолк уметници Дадо Полумента ( Доминантна ), Маја Беровиќ ( За мене зрачи, со Буба Корели како ко- ѕвезда ) и ќерката на Миле Китиќ, Елена Китиќ Во 28 јули 2016 година, Елена ја издаде својата прва официјална песна Фолира каде Џала беше ко-ѕвезда.

Во октоври 2016 година, и Џала и Буба Корели најавија дека ќе објават нов албум „Круна“. Албумот содржи 8 синглови. Беше покомерцијален од нивните последни албуми, а повеќето од песните не ги содржат Џала и Буба. Само двајцата синглови, Клинка и Не Волим (настапувајќи ја Елена) ги направија обајцата. 3 синглови, Comfort, Sporije и Dokaz ги направи само Буба Корели, а остатокот од нив, Рестарт, Ла Мартина и Бакшиќ ги направи Џала. Албумот користел напредна технологија, со 6 од вкупно 8 синглови објавени со 4K видеа и две видео записи за текстови.

Соработка со други рапери[уреди | уреди извор]

Од 2011 година, Џала најмногу соработуваше со босанските подземни рапери кои во тоа време беа претежно популарни. Покрај Буба Корели, тој беше познат по својата работа со колегите од Бланттилон, со Смајла како најпопуларна. Тој исто така работел со групата Г рекорд на Буба Корели и нивните членови. Покрај тоа, тој направи неколку песни со раперите Клијент и Анжи, како и членови на сараевските групи Трежа Смјена екипа, Капитал Сити и Длан Битс. Во 2012 година работеше со еден од најголемите босански рапери, Френки, со кого го објави музичкото видео ''Ne odustajem'' за песна со исто име од Ријеш на Ријеш. Подоцна направил неколку дела со српскиот сок кој исто така бил негов гостин на Пакт со ѓаволот. Во 2018 година го објави промотивниот сингл „ Мафија “ со Буба Корели.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Leon, Jakov I.; Jordan, Paul (19 February 2016). „Dalal, Deen, Ana & Jala sing 'Ljubav je' for Bosnia & Herzegovina!“. eurovision.tv. European Broadcasting Union. Посетено на 21 February 2016.
  2. http://www.vecernji.ba/kandidati-na-izborima-glumci-pjevaci-glazbenici-nogometasi-1100191
  3. „Spot "Mafia" Jale Brata i Bube Corellija za dva dana prikupio više od milion i po pregleda“. Klix. 17 April 2018. Посетено на 13 June 2018.