Ќешин

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Ќешињ)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ќешињ
Плоштадот во Ќешињ
Плоштадот во Ќешињ
Знаме на Ќешињ
Знаме
Грб на Ќешињ
Грб
Гесло: Amore et non dolore
Држава Полска
ВојводствоШлеско
ОкругЌешињ
Првпат споменат1155
Управа
 • ГрадоначалникГабриела Сташкевич
Површина
 • Вкупна28,69 км2 (1,108 ми2)
Население (2006)
 • Вкупно36.014
 • Густина13/км2 (33/ми2)
Поштенски број43-400
Мреж. местоhttp://www.cieszyn.pl/

Ќешињ (полски: Cieszyn) — град во јужниот дел на Полска, во Шлезиското Војводство, кое се наоѓа во областа на Шлезија.

Клучните настани за Ќешињ датираат од IX век. Тие настани се поврзани со населувањето на словенско племе Голеншичи. Положбата на градот настанала во 1220 година. Во крајот на XIII век градот Ќешињ бил центарот на Ќешињското Кнежевство.

Современиот административен центар на градот Ќешињ се простира во две републики. Десната страна на градот Ќешињ се простира на територијата на Полска, додека еден дел од градот се простира на левиот брег на Чешка. Официјалното име на градот е Ќешињ. Од друга страна пак населението во чешкиот дел од градот Ќешињ денес изнесува етнички хомогена припадност, всушност над 96% од населението се изјавува како полско население. Во полскиот и чешкиот дел од градот сепак доминираат различни религиозни деноминации, односно Римокатоличката црква и Лутеранската црква.

Состојба на населението во полскиот дел на Ќешињ на 31 декември 2017 година изнесува 34.876 жители, а неговата површина е 28,61 км2. Во двата дела од градот населението изнесува 59.500 жители кои се простираат на 63 км2.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]